close Letošní vánoční strom, patnáctimetrový smrk ztepilý, doputuje do Plzně z Dýšiny, na náměstí bude od neděle. info Zdroj: MMP zoom_in Letošní vánoční strom, patnáctimetrový smrk ztepilý, doputuje do Plzně z Dýšiny, na náměstí bude od neděle. Strom bude po jeho pokácení přivezen na náměstí v noci v neděli 12. listopadu. Jeho slavnostní rozsvícení je naplánováno o tři týdny později, tradičně na první adventní neděli 3. prosince.

„Máme s parcelou stavební záměry, proto jsme chtěli smrk ztepilý pokácet. Jako vánoční strom jsme ho městu Plzni nabízeli už před dvěma lety, tenkrát ale neměl potřebnou výšku. Na pokácení jsme nijak nespěchali, jsme rádi, že dorostl do potřebné výšky, že má pěkný tvar a že bude mít využití a dělat lidem radost. Určitě se s rodinou pojedeme podívat na jeho slavnostní rozsvícení,“ svěřil se dárce stromu Václav Kabrna.

Rozsvícení vánočního stromu v Plzni v roce 2022:

Rozsvícení vánočního stromu na náměstí Republiky v Plzni | Video: Deník

„Děkuji majiteli, že městu strom nabídl. Věřím, že Plzeňanům udělá v adventním a vánočním čase radost a že bude patřit k nejkrásnějším v republice. Zvu všechny na jeho slavnostní rozsvícení v neděli 3. prosince. Připraven je bohatý program, o který se postarají plzeňské soubory a zpěvačka Tereza Mašková,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Město letos vybíralo vánoční strom z patnácti nabídek. „Vybrali jsme smrk ztepilý z Dýšiny, protože má pravidelný kuželovitý tvar, dostatečnou výšku a vyrostl na místě, které je přístupné pro těžkou techniku, díky níž zajistíme jeho pokácení, naložení a transport,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar, do jehož gesce spadá také Správa veřejného statku města Plzně (SVSMP) – organizace, která výběr stromu a jeho instalaci zajišťuje.

Výzdoba stromu začne hned v pondělí 13. listopadu a potrvá pět dní. Celková délka použitých světelných řetězů záleží vždy na konkrétním stromě, jeho tvaru a hustotě větví. „V základu je jejich délka tři a půl kilometru a rezerva činí jeden a půl kilometru,“ sdělil Viktor Lang, vedoucí oddělení veřejného osvětlení SVSMP. Výzdoba stromu bude doplněna také světelnými hvězdami, 3D nesvětelnými zlatými hvězdami, LED padajícím světlem, plastovými ozdobami a světelnou špičkou na vrcholu stromu. Celkem k základní výzdobě světelnými řetězy přibude asi šest desítek dalších prvků.

Slavnostní rozsvícení je naplánováno na neděli 3. prosince. Kulturní program začne v 16 hodin. Vystoupí Dětský sbor opery Divadla J. K. Tyla (DJKT) Kajetánek, malý lidový soubor MLS, stepaři ze studia Step by step. Slavnostní slovo bude mít biskup plzeňský Tomáš Holub a primátor Roman Zarzycký. V 18 hodin pak bude strom rozsvícen. Poté vystoupí členové muzikálového souboru DJKT a zpěvačka Tereza Mašková.

Vánočně vyzdobeny bodu během druhé poloviny listopadu také ulice v centru i širším centru Plzně, například Rooseveltova, Dominikánská, Františkánská, Jungmannova, Martinská, Riegrova, Pallova, Pražská a další či náměstí T. G. Masaryka a Chodské nebo Wilsonův most. Instalovánu bude více než pět set zdobných prvků, většina z nich je ve vlastnictví města, část je z důvodů obměny zapůjčena. Instalace potrvá dva až tři týdny. Další výzdobu plzeňských ulic pak zajišťují i jednotlivé městské obvody. 

Má i vaše město či obec vybraný vánoční strom?
Nafotíte transport vánočního stromu na vaší náves či náměstí?
Chcete ostatním čtenářům zprostředkovat recept na nejlepší cukroví?
Pošlete fotografie a recept na mail: zapadoceske.vanoce@denik.cz

close info Zdroj: Deník/Redakce zoom_in