Vánočním stromem na plzeňském náměstí je letos 15 metrů vysoký smrk ztepilý z Dýšiny, který městu daroval Václav Kabrna. Už tradiční zahájení adventu si nenechaly ujít tisíce Plzeňanů, kteří zaplnili náměstí Republiky. Poté, co odbily zvony na katedrále svatého Bartoloměje šestou hodinu odpolední, dav hlasitě odpočítal okamžik rozsvícení. Strom zdobí čtyři kilometry světelných řetězů a na šest desítek hvězd, padajících světel a dalších prvků.

Zdroj: Deník/Zdeněk Vaiz

„Snažím se o to, aby se v Plzni dobře žilo. Věřím, že k tomu přispějí i tyto krásné adventní trhy nebo třeba speciální vánoční tramvaj, kterou jsme dnes vypravili a už je v ulicích,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký. Jde o nejnovější tramvaj 40T, kterou kromě vnějšího i vnitřního polepu zdobí téměř 60 světelných dekorací a od pondělí bude nasazena i do běžného provozu. Spolu s primátorem Plzeňany pozdravil biskup plzeňský Tomáš Holub, který všem popřál požehnané Vánoce.

Vánoční atmosféru v centru Plzně dokreslují adventní trhy, na náměstí Republiky budou do 23. prosince. Stánky jsou otevřeny denně od 10 do 20 hodin, každé odpoledne je připraven kulturní program, večer troubí plzeňský ponocný. Vánočně vyzdobeny jsou i ulice a další veřejná prostranství v širším centru města, instalováno bylo přes pět set zdobných prvků.

Vánoční strom v Plzni v roce 2022
Přihlaste vánoční strom vaší obce do soutěže Deníku. Vyhrát můžete čtvrt milionu

V mázhauzu plzeňské radnice už také začala tradiční výstava Velkého plzeňského betlému, která potvá do 2. ledna 2024. Velký plzeňský betlém má už tisíc figurek a více než dvacetiletou tradici. Figurky do betléma nosí děti z mateřských školek, žáci základních škol, lidé aktivního věku i senioři.

Ježíškovská razítka, vánoční pohlednice a betlémky jsou letos od první adventní neděle k dispozici v Turistickém a informačním centru na náměstí Republiky, vždy během otevírací doby, která je v pondělí až sobotu od 9 do 18 hodin a v neděli od 9 do 15 hodin.

Má i vaše město či obec už rozsvícený vánoční strom? Chcete ostatním čtenářům zprostředkovat recept na nejlepší cukroví? Pošlete fotografie, recept na mail: zapadoceske.vanoce@denik.cz

Zdroj: Deník/Redakce