„Jednou za měsíc udělám takovýhle velký nákup, ale ten hlavní mě ještě čeká v týdnu. Nechávám jej na poslední chvíli hlavně kvůli surovinám, které se rychle kazí. Samozřejmě ale dárky pro rodinu už mám dávno koupené,“ říká pětatřicetiletá Jiřina ze Starého Plzence.

Uvnitř nákupních center zní vánoční hudba a nakupující se proplétají přeplněnými uličkami mezi jednotlivými prodejnami. Eskalátory sotva zvládají davy lidí a v obchodech se tvoří fronty, ať se jedná o kosmetiku, elektroniku nebo knihy.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

„Dnes je to obzvlášť náročné, protože začínají přicházet ti, co nejsou ještě rozhodnutí, jakou knihu koupit a dlouho tu vybírají. Někdy se i začtou. Chodí také ti, co si knihu objednali a nyní si ji chodí vyzvednout. Proto tu máme takový nával,“ vysvětluje prodavačka z obchodu s knihami. Nejvíce se teď podle ní prodávají detektivky známých autorů, jako je třeba Jeffery Deaver. „Lidé se také hodně ptají po knize Patrika Hartla Gazely,“ dodává prodavačka.

V prodejně s elektronikou to vypadá podobně. Telefony, tablety, či chytré hodinky patří už každoročně mezi nejoblíbenější dárky. „Určitě to platí i letos. Ale je pravda, že stejně jako loni lidé kupují menší věci, ale nezdá se mi, že by víc šetřili. V prodeji vedou dražší mobilní telefony a bezdrátová sluchátka,“ říká prodejce z elektra Jaroslav.

Fronty se ale netvoří jen v obchodech s případným dárkovým zbožím nebo potravinami. Tam kde je součástí nákupního centra pošta nebo lékárna, stojí také zástupy čekajících.

„Už jsem si nakoupil a teď si potřebuji vyzvednout jen několik léků. Ale když vidím jak to tady jde pomalu, tak to odložím nebo půjdu někam jinam. A to jsem chtěl jít i naproti na poštu koupit známky, ale to jsem rovnou vzdal,“ mračí se šestasedmdesátiletý Miloš z Plzně.

Osmiletý vážně nemocný Jiřík z Plzně se svými blízkými.
Ozdobit stromeček a od Ježíška spoustu knížek, přeje si vážně nemocný chlapec

Se zaplněným košíkem a s úsměvem naopak vyjíždějí z prosklených dveří obchodního centra dvě ženy. „Koupili jsme všechno, co jsme potřebovaly. Ten shon nám nevadí, obě děláme totiž v obchodě, tak jsme zvyklé,“ směje se Danuše, která přijela na nákup z Rokycan.

„Velký vánoční nákup nás ještě čeká, tohle jsou jenom průběžné zásoby. Potraviny koupíme čerstvé těsně před Štědrým dnem a dárky už dávno máme, doplňuje ji její kamarádka Miluše.

Ne každý dárek se ale ukáže jako vhodný. Některý neodpovídá vkusu obdarovaného, u dalšího třeba dárce špatně odhadl velikost oblečení. Na to je připravena většina obchodů. Po Vánocích pro ně nastane nejen čas velkých slev, ale také vracení a vyměňování nevhodných dárků. Zákonem daná doba na vrácení takového zboží zakoupeného přes internet je 14 dnů. Tuto možnost garantuje i většina kamenných prodejen, které to zákonem dané nemají. Zboží však musí být vráceno nepoškozené a nejlépe v originálním obalu.