Ty smí povolovat na rozdíl od klasických výherních automatů jen ministerstvo financí, ale Chrastava si vyhláškou rozhodla o tom, kde se smějí provozovat. A Ústavní soud jí dal pravdu.

„My takovou vyhlášku nebudeme připravovat. Počkáme na nový zákon o loteriích, který je teď ve druhém čtení ve sněmovně a problematiku videoterminálů bude řešit,“ potvrdil včera radní města pro bezpečnost Robert Houdek (ODS). Podle něj by mohl zákon začít platit od ledna 2012.

Opozice to však tvrdě kritizuje. „Nevím, na co čekáme. Včerejším rozhodnutím Ústavního soudu padly všechny důvody proč vyhlášku omezující hazard v Plzni nemít,“ prohlásil Michal Vozobule z TOP 09. Město teď má podle něj jedinečnou šanci jasně říci, kde nechce mít nonstop herny s automaty různých typů.

Problém s hazardem řeší město dlouho. Například Husova ulice a její okolí jsou jimi doslova prošpikovány a je tu i vysoká kriminalita.

Ve městě je nyní kolem 1400 výherních automatů, z jejichž výtěžku profitují kasy jednotlivých obvodů, a odhadem přibližně stejně videoterminálů, které však krmí kasu státní.

Kolik je jich přesně, ale město neví. „Licenci k nim dává ministerstvo financí. My se k jednotlivým žádostem sice vyjadřujeme, ale nemáme už zpětnou vazbu a informace o tom, kolik jich bylo skutečně povoleno,“ uvedl Aleš Průša z magistrátního odboru bezpečnosti.

Videoterminál

Terminály jsou na rozdíl od hracích automatů připojené přes internet k centrálnímu serveru, který generuje náhodná čísla a řídí průběh hry. Hráčům obvykle dávají šanci na vyšší výhru, někdy za cenu vyššího vkladu.

Klasické automaty povolují městské obvody a inkasují z jejich výtěžků miliony korun ročně. Videoterminály krmí státní kasu.