„Ještě ten den večer, kdy došlo k tragickému útoku na Filozofické fakultě v Praze, jsme se spojili s kolegy z vedení ZČU. Vyjádřili jsme podporu Univerzitě Karlově a začali vyhodnocovat situaci. Vyhodnotili jsme ji tak, že bezprostřední nebezpečí zde v Plzni našim studentům nehrozí. Šlo o čin jednotlivce, který se soustředil na tu jednu instituci,“ řekl rektor Lávička.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Podle svých slov se ale s policejním ředitelem dohodl na preventivním zvýšeném dohledu policistů u univerzitních budov. „V okolí fakult se nyní pohybují policisté a naše budovy jsou monitorovány. Máme je jak v centru, tak i v univerzitním kampusu. U nás už skončil naštěstí semestr dříve, a nemuseli jsme vydávat žádné zákazy nebo preventivní opatření, týkající se například přednášek. S policií jsme proto řešili, kde jejich dohled bude intenzivnější. Týká se to například studentských kolejí,“ upřesnil rektor.

Západočeská univerzita chce zároveň aktualizovat svá bezpečnostní opatření, což původně plánovala na polovinu příštího roku. V důsledku posledních událostí se tak stane hned od 1. ledna 2024. Realizovat se bude aktuálně i plánované zřízení funkce konzultanta bezpečnosti na ZČU. Ten už podle rektorových slov v tuto chvíli analyzuje bezpečnostní situaci v budovách univerzity s cílem snížení bezpečnostních rizik.

„Máme budovy, kam se dostanete na vstupní kartu, ale i budovy, kam vstoupíte bez jakékoliv kontroly. To snížení rizika může být v tom, že v prvním kroku budou všechny budovy přístupné jen na tu univerzitní kartu. Bezpečnostní rámy jsou sice k diskuzi, ale pokud ano, tak jedině ve shodě se všemi českými vysokými školami, protože vysoké školy jsou z principu otevřené prostředí a musel by se najít kompromis mezi tím a zajištěním maximální bezpečnosti,“ vysvětlil rektor.

Vánoční trhy v Plzni.
Pořadatelé vánočních trhů ruší kulturní programy, nakupovat se může dál

V reakci na tragickou událost zřídilo Informační a poradenské centrum ZČU dvě krizové linky, na něž se mohou obracet studující, zaměstnankyně a zaměstnanci ZČU, kteří potřebují psychickou podporu. Chatovací linka bude nejpozději od sobota 23. prosince dostupná z webu Studentské otazníky, a to každý den mezi 10.00 a 12.00, e-mailovou pomoc nabízí Informační a poradenské centrum na adrese krizovka@service.zcu.cz denně od 15.00 do 17.00. Obě linky budou v provozu během celých svátků.