Nedávno proběhla médii zpráva, že byl na Rokycansku zaznamenán už druhý výskyt sršní asijských v České republice. Když se v říjnu loňského roku podařilo objevit v plzeňských Skvrňanech jejich první hnízdo, vzbudilo to nebývale velký zájem veřejnosti i odborníků. Hnízdo je nyní vystavené v Západočeském muzeu v Plzni a k vidění tam bude už jen do 3. března tohoto roku. Na jeho nálezu a zkoumání se podílel i Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody. V souvislosti s nedávným nálezem sršní asijských v Hrádku u Rokycan mu Deník položil několik otázek.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Sršeň asijská byla nedávno objevena na Rokycansku v zásilce ze střední Francie. Jde o druhý potvrzený výskyt v západních ČecháchSršeň asijská byla nedávno objevena na Rokycansku v zásilce ze střední Francie. Jde o druhý potvrzený výskyt v západních ČecháchZdroj: Agentura ochrany přírody a krajinyPřed několika dny se podařilo objevit v Hrádku u Rokycan několik sršní asijských. Jak moc je to znepokojivá zpráva pro odborníky a pro veřejnost?
Docela znepokojivá. V Hrádku u Rokycan sice nešlo o hnízdo, byli zaznamenáni jen čtyři jedinci, z toho jeden nepřežil, druhého se podařilo odchytit živého a dva ulétli. Ale myslím, že to je jen špička ledovce. Těch možností a cest, kudy se sem mohli dostat další, je bohužel mnoho.

Máte podrobnější informace, jak se sem ti čtyři zmiňovaní jedinci dostali?
Byli zalezlí v dřevěných hranolech, které byly součástí zásilky do fabriky v Hrádku. Její zaměstnanci si naštěstí všimli podezřelého poletujícího hmyzu a jednoho se jim podařilo chytit. Poslali nám jeho fotografii, která jejich podezření potvrdila.

Ví se, odkud přesně zásilka do firmy v Hrádku dorazila?
Z města Gien ze střední Francie. A vůbec bych se nedivil, že až dělníci rozeberou zbylé dřevo, objeví další sršně.

Sršeň asijská
Sršeň asijská v Česku: Jak tento zabiják loví, jaká je obrana, co může způsobit

Pokud se sem tedy další jedinci dostali, je nebezpečí, že založí svá hnízda?
Záleží na počasí, tyhle teplé dny jejich přežití a založení hnízda tomu nahrávají, ale pokud se ochladí, tak je mráz zahubí. Ostatně mají tady nyní i málo potravy. Dospělí jedinci se živí nektarem a pro mladé je potravou hmyz.

Pátrání po hnízdě sršně asijské, jejíž výskyt byl minulý čtvrtek potvrzen v Plzni-Skvrňanech, bylo úspěšné. V pondělí ho zlikvidují hasiči.Hnízdo sršní asisjkých nalezené v říjnu 2023 v Plzni.Zdroj: Jan BurešKolik jste obdrželi hlášení od lidí od toho října, kdy bylo v Plzni nalezeno první hnízdo sršní asijských?
Přibližně jsme dostali 700 hlášení, naštěstí se nic z toho nakonec nepotvrdilo, s jednou výjimkou. Jeden jedinec asijské sršně byl zaznamenám a potvrzen u Rudné, ale nepodařilo se najít hnízdo. Ale ten počet hlášení svědčí o tom, že lidé vše více sledují a zajímají se o to.

Na podzim jste plánovali rozmísťovat v různých lokalitách kontrolní pasti. Už jsou položeny?
Pasti prozatím nejsou, ale už je máme objednané a část si i vyrábíme na 3D tiskárnách. Tady bych chtěl upozornit, že jde o selektivní pasti, ve kterých hmyz nepřijde do styku s tekutinou, která je tam láká. Jsou určené na monitoring a nikoliv na hubení.

Přírodovědci ze Západočeského muzea v Plzni zkoumají hnízdo sršní asijských.
Přírodovědci otevřeli hnízdo sršní asijských. Podívejte se, jak vypadá

Kde tedy budou rozmístěné a kolik jich bude celkem?
Počet bych odhadl na nižší desítky. Budou samozřejmě v místech nálezů, tedy ve Skvrňanech a nyní v Hrádku. A také tam, kudy vedou dopravní cesty kamiónů ze zahraničí a u překladišť, takže například u Nýřan nebo u odpočívadla na Rozvadově.

Nemáte obavy, že nyní lidé začnou decimovat i naši sršeň obecnou?
Ta obava je namístě. Lidé pochopitelně dostali strach, ale tady bych je vyzval, aby k tomu přistupovali s určitou mírou rozumu. U školek nebo tam, kde by hrozilo nějaké nebezpečí, sršní hnízda pochopitelně likvidují hasiči. Ale kde nikomu nevadí, třeba v lesích, je vhodné je ponechávat. Sršeň obecná je náš vrcholný predátor hmyzu a likviduje především mnoho škůdců. A není ani tak agresivní jako například včela, která si své hnízdo chrání výrazně víc.

Kam by měla veřejnost případné podezřelé nálezy hnízd či výskyt sršní hlásit?Určitě by nám měli tuto informaci zaslat co nejdříve na naši emailovou adresu invaznidruhy@nature.cz nebo existuje stránka Najdije.cz, jejíž součástí je nově i aplikace NAHLAŠ SRŠNĚ, kterou je možné si stáhnout pomocí QR kódů. Právě přes tuto aplikaci byla zaznamenána i zpráva o výskytu u Rokycan. Hlášení je potřeba doplnit fotografií, aby se vyloučila záměna s jiným druhem hmyzu, a případně přesnějším popisem.