Intenzivní průzkum okolí nálezu sršně, jenž probíhal od pátku, byl úspěšně završen v neděli. „Do včerejšího pátrání po hnízdě se zapojili pracovníci Západočeského muzea v Plzni Jan Bureš a Jan Walter, člen svazu včelařů Radek Milička a také specialista na blanokřídlý hmyz Luděk Šulda, díky jehož trasovací metodě bylo nakonec v neděli v podvečer nalezeno v koruně stromu velké sršní hnízdo. Po setmění proběhl ještě další průzkum okolí pomocí termovize, další hnízda již nalezena nebyla,“ uvedla Agentury ochrany přírody a krajiny ČR na svém facebookovém profilu.

„Je to jedno velké hnízdo v okolí Vejprnického potoka," řekl ČTK k nálezu Zdeněk Myslík z plzeňské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). Nechtěl uvést konkrétní místo kvůli tomu, aby tam lidé nechodili. Podle něj to bylo zhruba jeden kilometr od prvního nálezu, což bylo v ulici Nade Mží v Předních Skvrňanech směrem k zahrádkářské kolonii, kde se sršně krmily nektarem na pámelníku. 

Sršeň asijská
Sršeň asijská v ČR: Její hnízda je nutné zlikvidovat do jara, zdůrazňuje včelař

Další hnízdo už by podle něj v oblasti být nemělo. „Ale až se zlikviduje tohle hnízdo, a když sršně nezmizí, tak se třeba bude hledat další. Ale je veliká pravděpodobnost, že je jenom jedno," řekl. Sršeň podle Myslíka zřejmě přivezl do Plzně kamion, protože objevené hnízdo je poblíž dálnice.

Podle ochránců je schopná rychle se šířit, proto je důležité, aby lidé hlásili podezření na její výskyt AOPK. Ta výskyt sršně ověří a případně zajistí ve spolupráci s hasiči likvidaci hnízd. Lidé mohou výskyt sršně hlásit na e-mail invaznidruhy@nature.cz, podle ochránců je vhodné hlášení doplnit fotografií a přesnějším popisem hmyzu, aby bylo možné vyloučit záměnu s jiným druhem.