Nakonec si hasiči se všemi nástrahami poradili a za necelé dvě hodiny si mohli všichni oddechnout. „Hnízdo jsme sejmuli za pomoci výsuvné plošiny s délkou ramene 19,5 metru, což byl hraniční dosah. Kdyby to bylo o metr dál, už bychom na něj nedosáhli. Obavu jsme měli i z podmáčeného terénu, auto stálo na okraji svahu a museli jsme najít bezpečné stabilní místo. Takhle objemné hnízdo jsme ještě nehubili a bylo proto potřeba použít větší množství prostředku na hubení hmyzu než obvykle,“ popisuje obtížnou likvidaci sršního hnízda velitel zásahu Josef Borek z HZS Plzeňského kraje.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Výskyt sršní v Plzni – Skvrňanech ohlásil jeden z pozorných místních obyvatel a pracovníci Západočeského muzea pak společně s dalšími odborníky přijeli na místo, aby se pokusili najít jejich hnízdo. To nakonec objevili nedaleko hlavního tahu na Domažlice.

„První informaci jsme dostali od pána, který parkoval nedaleko a všiml si sršní, které se mu zdály jiné. Tak jsme přijeli, začali jsme je chytat a pak postupně vypouštět. Trasovali jsme směr, kterým odlétají a hnízdo jsme asi za hodinu opravdu našli. Ověřili jsme si to v noci i termovizí, hnízdo za tmy krásně svítilo. V tomhle by mohlo být až 10 tisíc jedinců,“ říká Jan Bureš ze Západočeského muzea, odborník na botaniku.

Sršeň asijská
Sršeň asijská v ČR: Její hnízda je nutné zlikvidovat do jara, zdůrazňuje včelař

Nebezpečnou je sršeň asijská především pro včelaře a jejich včelstva, která napadá v jejich úlech. Ty mají včelaři i nedaleko místa, kde bylo hnízdo nalezeno. Hasiči jej proto vložili opatrně do pytle, aby mohli odborníci ze Západočeského muzea při jeho následném zkoumání zjistit, zda už z něj nestačily vylétnout nové královny a založit si v okolí hnízda nová. Těch by pak mohly být i desítky.

„Tohle hnízdo bylo objeveno vlastně náhodou. Kdyby se systematicky hledalo, tak by se, myslím, objevily i další. V Německu, Francii a v Maďarsku jsou sršně asijské hodně rozšířené a my jsme někde uprostřed. Takže je důležité si toho všímat a případné podezření na jejich výskyt nám hned hlásit,“ dodává Jan Bureš. Lidé mohou výskyt sršně hlásit na e-mail invaznidruhy@nature.cz, vhodné je hlášení doplnit fotografií a přesnějším popisem hmyzu, aby bylo možné vyloučit záměnu s jiným druhem.

Hasiči v Plzni likvidovali v pondělí 9. října hnízdo sršně asijské, jedná se o první potvrzený výskyt tohoto invazního hmyzu u nás.
FOTO: Hasiči likvidovali hnízdo sršně asijské. Mělo více než deset kilogramů

Sršeň asijská je o něco menší než naše sršeň obecná, je tmavší a bezpečně se pozná podle žlutě zbarvených konců končetin. Svá hnízda kolovitého až hruškového tvaru si staví nejčastěji vysoko v korunách stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně v zemi.