To bylo nedávno objevené jako první v Česku právě v Plzni a odborníci nyní zkoumají, zda už z něj nestačily vylétnout nové královny a založit si v okolí hnízda nová. Těch by pak mohly být i desítky. Zkoumání zároveň poslouží i jako prevence pro další roky. Při vyhledávání dalších případných lokalit výskytu budou přírodovědci sledovat i rostliny, kterými se tyto sršně živí.

„Tohle hnízdo jsme objevili i díky břečťanu, který tady obepíná stromy. Z něho sají nektar, stejně jako z květů pámelníku. A poblíž mají včelaři i svá včelstva, kterými sršně živí svoje larvy,“ popisuje místo nálezu Jan Bureš ze Západočeského muzea a odborník na botaniku.

Takto hasiči hnízdo sršní asijkých sundavali:

Likvidace hnízda sršně asijské v Plzni

Hnízdo se nakonec našlo poblíž Domažlické ulice v Plzni–Skvrňanech díky informaci místního obyvatele, který si v této lokalitě všiml poletujících sršní. „Musíme nyní zjistit, zda už začaly vylétávat královny a jaké je riziko, že budou schopny přezimovat. Pokud by se vyrojily, založily by zde další hnízda. Proto je dobře, že hasiči sundali hnízdo téměř neporušené,“ říká Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Sršeň asijská je o něco menší než naše sršeň obecná, je tmavší a bezpečně se pozná podle žlutě zbarvených konců končetin. Létá mnohem rychleji než naše běžná sršeň obecná a svá hnízda kolovitého až hruškového tvaru si staví nejčastěji vysoko v korunách stromů, v lidských stavbách nebo výjimečně v zemi.

Jak vypadá sršeň asijská:

Jak vypadá sršeň asijská