Že by se jiné podobné hnízdo v budoucnu v Čechách nenašlo, si ale nemyslí entomolog Jan Walter. „Obávám se, že do budoucna musíme počítat s tím, že se budou nálezy opakovat. Teď je potřeba důkladná osvěta, aby se lidé naučili rozeznávat sršeň asijskou od naší sršně obecné. Výskyt hnízd se musí podchytit a včas je likvidovat. Stejně jako to bylo v případě nálezu tohoto hnízda,“ upozorňuje entomolog.

Hnízdo sršní asijských objevené v Plzni | Video: Deník/Pavel Bouda

Díky příkladné spolupráci veřejnosti, odborníků Západočeského muzea a Agentury ochrany přírody a krajiny bylo hnízdo nalezeno a zlikvidováno během tří dnů. Poté jej vědci dva měsíce pečlivě zkoumali, skenovali a preparovali. Hnízdo má osm pater a deváté nedokončené, proto velká většina sršní zůstala ve stádiu kukel. Stavba téměř osmikilogramového příbytku mohla sršním trvat přibližně měsíc. Teď může vzácný exponát obdivovat i široká veřejnost.

„V jiných státech mají velké problémy taková hnízda dohledávat. Proto připravujeme na jaro monitoring, kdy v okolí nálezu rozmístíme kontrolní pasti na sršně. Jako návnadu použijeme v plastové lahvi směs piva, vína a sirupu. To víno je tam proto, aby to nelákalo včely, to už je vyzkoušená směs. Vnitřek upravíme tak, aby hmyz mohl dovnitř vlézt, ale ven už ne. Chtěli bychom na tom spolupracovat i se včelaři a položit pasti v blízkosti jejich úlů. Doufáme ale, že nechytneme nic,“ říká Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Ten včelařům radí, že jediná ochrana před tím, aby případní sršní predátoři vnikali do jejich úlů, je dávat na česla mřížky, kterými sršně neprolezou. „V okolí úlu ale proti nim není obrana,“ dodává Myslík.

Výstava v Západočeském muzeu v Plzni potrvá až do 3. března příštího roku a pro srovnání jsou její součástí i hnízda našich vos obecných a sršní obecných.