Na programu jsou atletické disciplíny, běh na 60 a 600 metrů, hod míčkem, skok do dálky, ale také plavání v několika stylech na 25 a 50 metrů nebo turnaje ve speciálních sportech goalball a showdown. Z turnaje v showdownu jsou i naše snímky. „Hraje se na stole zhruba velikosti toho na stolní tenis. Ten pro showdown je navíc po obvodu vybaven mantinely. Hráči se snaží pomocí dřevěné pálky dopravit ozvučený míček do vyznačeného prostoru brankoviště pod úrovní hrací plochy, kde míček zachytí síťka,“ vysvětluje Iva Šmrhová, ředitelka Základní školy a Mateřské školy pro zrakově postižené a vady řeči Plzeň, která letos hry pořádá.

Zdroj: Deník/Zdeněk Vaiz

Závodníci s největším zrakovým postižením mají k dispozici tzv. traséra, ten sportovcům vlastně nahrazuje jejich oči, a buď je přímo vede, například při bězích, nebo je navádí hlasem. Dosažené výsledky se pak přepočítávají podle koeficientů, aby se dosáhlo srovnatelných podmínek pro všechny zúčastněné. Sportovci závodí každý za sebe a zároveň se jejich vítězství započítávají také do soutěže družstev, která se vyhodnotí v závěru akce.

Sportovní hry zrakově postižené mládeže mají svoji tradici, v jejich organizaci se pravidelně střídá od roku 1995 dle stanoveného pořadí všech pět škol pro zrakově postižené z celé ČR (Praha – nám. Míru, Praha – Hradčany, Opava, Brno, Plzeň). Srovnávání výkonnosti zúčastněných jednotlivců přispívá také k objevování nových talentů pro paralympijský sport.

Nejpůsobivější a nejfotografovanější ještěr je dravý T-rex (foto: West Media)
DinoParkem by se mohli v budoucnu prohánět autonomní ještěři