Zabývají se aktuálními ekologickými tématy, jako jsou udržitelnost zdrojů, recyklace, nakládání s odpady, ochrana životního prostředí a v neposlední řadě také voda, její ochrana a ekosystém.

V rámci posledně jmenovaného žáci společně se svými pedagogy a průvodci navštívili rybník Bolevák a Boleveckou rybniční soustavu. Ve výukovém areálu pod hrází Velkého boleveckého rybníku se s botaničkou věnovali zkoumání flory i fauny. S lupou v ruce nebo za použití mikroskopů si mohli podrobně prohlédnout celou řadu přírodnin. Dozvěděli se mimo jiné o léčivých účincích bylin, zkoušeli rozpoznávat jehličnaté a listnaté stromy, podrobně prozkoumali šišky nebo různé plody. „Byl jsem překvapený, jak jsem si mohl prohlédnout mechy a šišky. Pod mikroskopem to vypadá úplně jinak a je to opravdu zajímavé,“ pochvaluje si Pavel Říha, účastník z pořádající doubravecké školy.

Ilustrační foto
Teplo v Plzni má zdražit až o 40 procent, jasno by mělo být v listopadu

„Žáci v našem výukovém areálu mohou vidět různé rostliny, které se běžně vyskytují v okolní přírodě. Naše zahrada modeluje ekosystém Bolevecké rybniční soustavy,“ vysvětluje botanička Zdeňka Chocholoušková, která se o zahradu a její programovou náplň stará. „Určitě je pro návštěvníky přínosné, když si mohou vzít přírodninu do ruky, přivonět si a podrobně ji prozkoumat. Vjem je daleko intenzivnější, než když si o tom povídáme jenom teoreticky nad obrázky v učebně,“ doplňuje botanička Chocholoušková.

V další části dne části dne si studenti prošli zážitkový okruh kolem Boleváku. Účastníci projektu u Košináře navštívili městské sádky. Místní rybáři pro ně připravili ukázku ryb, které se v rybniční soustavě vyskytují. Zájemci si tak mohli z bezprostřední blízkosti prohlédnout třeba sumce, dravou štiku či tradičního kapra. „Ryby byly fajn. Bylo docela srandovní, jak rybář vytahoval ryby z kádě rovnou holou rukou. Taky mě zajímalo, když nám rybář povídal jaké pomůcky nebo oblečení používají,“ shrnuje své dojmy z exkurze žákyně Erika Bugošová.

Projekt Ecological citizenship připravila škola jako první z akcí v rámci získané akreditace Erasmus Plus na období 2023 – 2027.