Součástí oslav bude účast zhruba třiceti rodinných příslušníků, potomků amerických a belgických veteránů, kteří se podíleli na osvobození Plzně a části západních Čech. „Přijíždíme, abychom uctili památku mého tatínka a těch, kteří sloužili. Pokaždé je to pro nás velký zážitek,“ říká Kathleen Lemmons Hoffman, dcera Charlese R. Lemmonse, příslušníka americké 16. obrněné divize. „Všechno to, co tady v Plzni vidíte, je podle mého názoru poselstvím pro mladou generaci. Důležité je nikdy nezapomenout,“ dodává.

Zahajovací ceremoniál s netradiční podívanou

Na podvečerním zahajovacím ceremoniálu 3. května vystoupí americký studentský marching band Stuttgart Legacy Drumline a z amerických vojenských posádek v německém Ansbachu a Vilsecku se představí na třicet kadetů v exhibici se zbraní. „Jsem velmi rád, že se díky spolupráci s ambasádou USA podařilo letošní program oslav obohatit o vystoupení mladých amerických studentů. Jejich zapojení do zahajovacího ceremoniálu přinese netradiční podívanou všem divákům. Propojení historie a současnosti je trendem, který v programu Slavností svobody chceme podporovat i do budoucna,“ říká první náměstek primátora Pavel Bosák.

Zdroj: Deník/Filip Nekola

Prostor při zahajovacím ceremoniálu dostanou i kluby vojenské historie, bez nichž by oslavy osvobození americkou armádou neměly patřičnou atmosféru. Na náměstí Republiky předvedou za doprovodu Pilsner Jazz Bandu nejen část dobové vojenské techniky, ale i formace příslušníků tehdejší československé a americké armády. Slavnostní večer pak vyvrcholí koncertem Big Bandu Jazz bez hranic s velkou hudební hvězdou z Los Angeles, slavným zpěvákem Chuckem Wansleym, synem belgického veterána.

Vojenské kempy a Konvoj svobody s přelety letadel

V části sadového okruhu se rozloží dobový kemp 16. obrněné divize s desítkami těžké i lehké obrněné techniky. „Největší část bude v Křižíkových sadech a proluce, kde bude k vidění mimo jiné i legendární tank Sherman, polní kuchyně, dílny nebo polní nemocnice,“ říká Pavel Rogl z Klub u vojenské historie 16. obrněné divize.

Konvoj svobody s více než 250 historickými vojenskými vozidly projel v roce 2022 centrem města a zakončil Slavnosti svobody. Přehlídky si zúčastnili i tři američtí a dva belgičtí účastníci osvobození v roce 1945, kterým mávaly tisíce lidí.
Slavnosti svobody budou letos 3. - 6. května. Už víme, na co se můžete těšit

V Šafaříkových sadech najdou návštěvníci tábor Československé samostatné obrněné brigády nebo tábor RAF a WAAF s replikou stíhacího letadla Spitfire v měřítku 1:1. V Pobřežní ulici pak bude k vidění ukázka současné výstroje americké armády.

V neděli 5. května po Klatovské třídě projede tradiční Convoy of Liberty s vojenskými historickými vozidly, v čele s renovovaným tankem Sherman a džípy s příbuznými amerických a belgických veteránů. Konvoj doprovodí přelet dobových letounů P-51D Mustang, Boeing B 75 Stearman a Stinson AT 19B.

Hlavní vzpomínkový akt u památníku Díky, Ameriko!, kterým v pondělí 6. května vyvrcholí Slavnosti svobody, se uskuteční v 18 hodin. Jeho součástí bude přelet letadel vzdušných sil Armády České republiky L-159 Alca a JAS-39 Gripen.

Speciální várka piva

Speciální várku piva s osobitým názvem Veterán chystá pro Slavnosti svobody plzeňský experimentální pivovar pod značkou Elektrárna. Výčepní nefiltrovaný 10° speciál Indian Pale Lager budou moct ochutnat návštěvníci ve vybraných stáncích. K zakoupení bude i půllitrová plechovka piva. Slavnostní představení piva je naplánováno na 3. května po zahajovacím ceremoniálu na náměstí Republiky.

Tramvajovou trať od plzeňského náměstí Republiky až po Šafaříkovy sady čeká pětiměsíční rekonstrukce
Plzeňáci zpozorněte. Blíží se velká rekonstrukce tramvajové tratě v centru města

Slavnosti svobody v Plzni se uskuteční ve dnech 3. až 6. května a přehled podrobného programu včetně pietních aktů je k dispozici na www.slavnostisvobody.cz.