Plzeňané zde společně se zástupci Plzeňského Prazdroje slavili 170 let od uvaření první várky tohoto zlatavého moku, který změnil tvář českého i světového pivovarnictví.

Hned ráno sládci uvařili jubilejní várku piva Pilsner Urquell o objemu 500 hektolitrů. Té podle tradice požehnal plzeňský biskup František Radkovský. Společně se šéfem pivovaru Dougem Brodmanem, nejstarším sládkem Prazdroje Václavem Berkou a dalšími zástupci pivovaru se sešli přímo na varně, asi 30 metrů od místa, kde před 170 lety vznikla první várka.

„My sládci to máme jednoduché. Pouze ve stejných kolejích navazujeme na to, co vymysleli naši předkové," uvedl Berka. Krátce na to sládek Jiří Fusek přinesl v historickém džbánu mladinu z ranní várky a společně s Berkou zkontroloval její kvalitu, čirost a teplotu.

Vše podle Berky bylo stejné jako v dobách prvního sládka Josefa Grolla, a tak mohl takto zkontrolované várce požehnat biskup Radkovský. „Je dobré za dobré věci děkovat. Dobrotivý Bože, dej, ať každému, kdo ho pije, se dostává zdraví těla a ochrany duše," řekl biskup. Zároveň prosil za všechny, aby pivo pili střídmě a uvážlivě, aby bylo všem ku prospěchu a neškodilo.

Historicky prvního požehnání se originálnímu plzeňskému ležáku dostalo 5. října 1842. Tehdy tak učinil arciděkan Antonín Hlaven.

Přesně v půl sedmé večer se na náměstí Republiky u příležitosti uvaření jubilejní várky a s ní spojených oslav rozezněly zvony na katedrále svatého Bartoloměje. Bohatý program zahájila Plzeňská filharmonie Vltavou od Bedřicha Smetany.

U příležitosti jubilejní várky pivovarští uvařili symbolických 1700 nefiltrovaných piv Pilsner Urquell, které na náměstí v pěti dubových sudech přivezl formanský vůz.

V rámci oslav navíc mohou lidé o víkendu během prohlídek pivovaru nahlédnout i do běžně nepřístupné vodárenské věže.

Jak šel čas v pivovaru

5. října 1842 Byla pod vedením sládka Josefa Grolla uvařena první várka 36 hektolitrů piva.
1859 Měšťanský pivovar si nechává registrovat ochrannou známku „Pilsner Bier".
1873 Zahájen vývoz plzeňského piva do USA. Na sklonku 19. století pivo proniká do Afriky, na Blízký východ a do Latinské Ameriky.
1892 Postavena Jubilejní brána u u příležitosti 50 let založení.
1898 Je zapsána ochranná známka „Prazdroj" – „Urquell".
1913 Výstav piva poprvé činí přes 1 milion hektolitrů. Plzeňský pivovar je největší v Evropě.
1946 Znárodněním pivovaru je vytvořen podnik Plzeňské pivovary
1964 Podnik je přejmenován na Západočeské pivovary.
1999 Plzeňský Prazdroj, a. s., se stává součástí světové pivovarnické skupiny South African Breweries (SAB).
2002 Většinový akcionář Plzeňského Prazdroje získává americkou pivovarnickou firmu Miller Brewing Company, vzniká SABMiller