Město Plzeň už počtrnácté oslaví vznik republiky celodenním programem, do něhož se v pondělí 28. října zapojí více než tři desítky nejen kulturních institucí z Plzně a okolí. Vstup je buď za symbolických 28 Kč, nebo zdarma.

„Od roku 2006 připravuje atraktivní program pro jednotlivce i rodiny stále více subjektů,“ podotýká plzeňský primátor Martin Baxa. Patří mezi ně i Biskupství plzeňské, které pozve k prohlídce biskupského sálu na náměstí Republiky i na komentované prohlídky šesti plzeňských kostelů, například na Chodském či Jiráskově náměstí nebo na Roudné. Otevřeny budou galerie, synagogy i divadla. Lidé se budou moci svézt historickými vozy, navštívit Techmanii, zoo, vodárnu, bazény či muzea anebo se vypravit do Starého Plzence. K oslavám se totiž připojil i Bohemia Sekt, který od 10 do 15 hodin pořádá každých deset minut komentované prohlídky, a také hrad Radyně a rotunda sv. Petra a Pavla.

Plzeňské oslavy vzniku republiky tradičně uzavře pietní akt na náměstí T. G. Masaryka, který začíná v 17 hodin a po němž následuje průvod světel na náměstí Republiky, kde v 18:30 hodin začne slavnostní ohňostroj. Kvůli těmto událostem dojde k omezení dopravy v jednom jízdním pruhu na Klatovské třídě a k uzavření úseku Klatovské třídy od křižovatky s ulicemi U Trati a Borská po křižovatku Husova a Smetanovy sady. Uzavřena bude i část Americké třídy a Františkánská ulice.

KAPELY S PŘÍBĚHEM

Plzeňský kraj ještě před těmito oslavami, už v pátek 25. října od 18 hodin, pořádá na plzeňském náměstí Republiky koncert Kapely s příběhem. Vystoupí plzeňský muzikant Míša Leicht s kapelou Cop, písničkář Jiří Dědeček a Spirituál kvintet. Vstupné se neplatí.