„Demolicí plníme požadavek města, od kterého očekáváme, že nám prodá pozemky, které v lokalitě vlastní. Chceme, aby oblast ožila a stala se kultivovaným a příjemným prostorem odpovídajícím 21. století. Vzhledem k blízkosti řeky jsme si toto obchodní centrum dovolili nazvat OC Úslava,“ říká jednatel společnosti InterCora Ivan Hlaváček.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Odstranění objektu je zásadním krokem k budoucímu majetkoprávnímu vypořádání mezi investory a městem Plzeň. V místě by měl vzniknout komplex budov s byty a kancelářskými a obchodními prostory.  „Chci, abychom co nejdříve po demolici, ideálně v červnu, schválili v městském zastupitelstvu dodatek k majetkoprávním vztahům a odkupu městských pozemků, které lokalitu otevřou plánované výstavbě,“ potvrzuje plzeňský primátor Roman Zarzycký.

Společnost Intercora nyní pracuje na přípravě dokumentace pro stavební povolení s tím, že by vše chtěli mít hotové už na podzim letošního roku. „Stavět bychom chtěli už na konci října nebo začátkem listopadu. Začneme výstavbou obchodního centra, následovat bude polyfunkční objekt a nakonec se budou stavět byty. V obchodní části bude supermarket Billa a klasické obchody s oblečením, drogerie nebo fast food. Tuto část chceme otevřít už na Vánoce roku 2025,“ slibuje zástupce InterCory Pavel Šindelář.

Samotná demolice budovy bude probíhat postupně, vzhledem k velkému množství materiálů, ze kterého je smontovaná. „Vážíme si toho, že bouráme symbol devadesátek, protože my také podnikáme od roku 1990 a shodou okolností jsme se na výstavbě části tohoto areálu podíleli. Bourat ji budeme postupně tak, aby mohly být veškeré druhy materiálů recyklovány,“ připomíná Petr Březina z firmy APB, pověřené demolicí objektu.

Vizualizace nového prostoru po zbourání skleněného pekla na Rokycanské. V areálu budou byty, obchody a kanceláře. Jeho součástí budou i parkoviště, a to jak u budovy na povrchu, tak podzemní. Důraz bude mj. kladen také na zeleň. Vizualizace: ÚMO 4
Centrum po skleněném pekle v Plzni ukázalo tvář. Podívejte se na vizualizace

Areál Carimex začal vznikat na konci devadesátých let, část objektu ale byla postavena bez vydaného stavebního povolení. Vleklé soudní spory ukončily až společnost i InterCora, RP Letná a MS Letná, které areál od původního vlastníka odkoupily. V květnu 2022 s městem uzavřely dohodu o narovnání a spolupráci. Jejím obsahem je právě demolice objektu a prodej části pozemků, které město vlastní. Ze stávajících staveb zůstane v místě jen čerpací stanice.