O způsobu provozování infrastruktury museli rozhodnout kvůli podmínkám pro čerpání dotací Evropské unie. Podle ekonomického náměstka primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) převezme správu městská organizace, která se bude starat o provoz a začne také splácet úvěr za tuto investici. Na odkoupení akcií od většinového vlastníka Vodárny Plzeň, skupiny Veolia, si totiž bude muset půjčit. Investice má vyjít až na 711 milionů korun.

Voda v Plzni v posledních letech výrazně zdražila a Zrzavecký tvrdí, že k dalšímu zvyšování cen už nebude důvod. A to ani kvůli splácení milionů korun. „Razantní zdražení vody bylo nutné kvůli čerpání evropských dotací," vysvětluje Zrzavecký s tím, že podmínkou je samofinancování celého systému. „Jednoduše jsme museli dosáhnout toho, že co se vybere na nájmu od Veolie, musí stačit na obnovu vodárenské infrastruktury," dodal náměstek.

Zastupitelé vybírali při rozhodování ze dvou možných řešení. První varianta počítala s tím, že město odkoupí vodárnu, poté ji ale prodá v koncesním řízení na deset let. Druhou variantou bylo si vodárnu nechat a také ji provozovat. Zastupitelé preferovali druhou možnost.

„Je to samozřejmě dražší varianta, ale garantuje, že vodárenství bude mít v budoucnu město ve své vlastní režii," doplnil Zrzavecký.

Plzeň získala v posledních letech na dotacích do vodárenství od EU významné částky, celková hodnota schválených a připravovaných projektů činí bez DPH 1,685 miliardy korun.

Město nejnověji požádalo o dotaci na úpravnu vody, která jej bude stát více než miliardu korun.