VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plzeň se zaměří na bezdomovce, chce jim pomáhat

Plzeň – Město ve spolupráci s plzeňskou Charitou zintenzivní pomoc lidem bez přístřeší. Kromě zřízení terénní služby plánuje vybudovat pobytové zařízení pro bezdomovce za zhruba dvanáct milionů korun.

4.6.2014 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

To, že v Plzni se zvyšuje počet lidí vyskytujících se na ulici, potvrdila nedávno provedená studie. Odborníci zjistili, že v západočeské metropoli se vyskytuje přibližně 250 osob, přičemž šestinu tvoří jedinci starší 55 let. Právě pro uvedenou věkovou skupinu chce město zrekonstruovat budovu, jež by sloužila jako pobytové zařízení. „Tito lidé potřebují kvůli svému zdravotnímu a sociálnímu stavu speciální péči, která by jim mohla být poskytnuta právě v domově se zvláštním režimem," uvedla vedoucí odboru sociálních služeb magistrátu Alena Hynková. Oprava vytypovaného objektu, v němž by mohlo vzniknout 25 až 30 lůžek, by stála přibližně dvanáct milionů korun.

Další chystanou novinkou, která začne fungovat už v polovině června, je dosud chybějící terénní služba. Zpočátku osmičlenný tým bude kontaktovat bezdomovce v prostředí, kde se nejčastěji vyskytují. V současnosti jde hlavně o centrum (Sadový okruh a Mlýnskou strouhu) a Bory (u Alberta a Luny). Cílem terénní práce je motivovat osoby bez střechy nad hlavou, aby využívaly služby, které by jim pomohly vrátit se zpátky k běžnému životu. Tato činnost by měla zasáhnout i početně sílící tzv. ztracenou generaci. „Jedná se o mladé mezi dvaceti pětadvaceti roky. Zpravidla nemají žádné vzdělání, nikdy nepracovali," vysvětlil ředitel Městské charity Pavel Janouškovec.

Jednou z dalších připravovaných možností je nabídka brigády pro tyto lidi. Starosta nejrizikovějšího městského obvodu, tedy Plzně 3, Jiří Strobach hovořil o příležitosti vydělat si peníze prostřednictvím práce, které by zprostředkovávaly úřady (například úklid nebo výsadba stromů).

Město plánuje také získat další finance pro borskou polikliniku, kde jsou bezdomovci bezplatně ošetřeni. Kvůli zvyšujícímu se počtu klientů už došly vymezené peníze na úhradu léků a jednorázový zdravotnický materiál. Plzeň proto v průběhu roku vyhlásí novou veřejnou zakázku, jež by měla situaci vyřešit. Ordinaci praktického lékaře je totiž nutné posílit o další specialisty.

Počet lidí na ulici

47,5 % lidí bez domova má trvalé bydliště v Plzni, 18, 9 % v Plzeňském kraji, 10,6 % má bydliště v jiném kraji nebo nebylo zjištěno, 23 % jsou cizinci

Autor: Klára Mrázová

4.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

Dobříč – Malíř a ilustrátor Václav Karel se narodil v roce 1902.

V centru Plzně nefungovaly semafory, dopravu řídila policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

ON-LINE: Ptali jste se lídra KDU-ČSL Stanislava Antoše

Plzeňský kraj - Krajský lídr KDU-ČSL pro blížící se parlamentní volby a místostarosta Domažlic Stanislav Antoš odpovídal čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení