„Velikost stromu se pozná, až když je poražen,” poznamenal biskup Mons. František Radkovský, který bohoslužbu celebroval. Havla připomněl jako člověka, který nepřízeň snášel s pokorou a světová veřejnost si ho vážila víc než my sami. Biskup řekl, že se zasloužil také o sametový průběh revoluce, kdy nedošlo ke krveprolití.

V lavicích usedl například porevoluční primátor Zdeněk Mraček nebo současný primátor Martin Baxa, Petr Náhlík, rektorka Západočeské univerzity v Plzni Ilona Mauritzová, řada politiků i obyčejných lidí, kteří se přišli za Václava Havla pomodlit nebo jen postát a vzpomenout si.

Před oltářem byla postavena fotka Václava Havla s jeho první ženou Olgou. Snímek z Plzně z roku 1990, který vyfotil Ladislav Vyskočil, připravili a do kostela donesli lidé, jež stáli u revoluce v Plzni v roce 1989.

S Václavem Havlem se budou lidé ještě loučit v pátek minutou ticha. V pátek v pravé poledne se zastaví v Plzni veřejná doprava, ztichnout by měla nákupní centra, pošty, kavárny, obchody. Lidé uctí jeho památku.

Podle Aleny Ouředníkové z Biskupství plzeňského se rozezní zvony katedrály sv. Bartoloměje stejně jako v jiné pravé poledne, na počest Václava Havla ale budou znít déle než obvykle.

„Dispečink dá pokyn všem řidičům na trasách. Dojedou na nejbližší místo, kde budou moci zastavit a minutu počkají,” potvrdil dopravně-provozní ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Václav Zikmund.

Ticho bude také na poštách. „Naši zaměstnanci budou držet minutu ticha, práce na přepážkách a jinde se zastaví,” uvedla mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Zklidnění a ticho slibuje také management nákupního centra Olympie v Černicích. „Na minutu se zastaví v celém centru rozhlas a objekt se ztiší,” řekla manažerka Olympie Lucie Juhászová. O tom, zda přestanou markovat i pokladní na kasách v supermarketu a ostatních obchodech, ale vedení Olympie nerozhoduje. „Nařídit to nájemcům nemůžeme, ale předpokládáme, že se také připojí,” dodala Juhászová.

Rozhodně se ale zastaví kávovary v plzeňských provozovnách CrossCafé. „V pátek, přesně ve 12 hodin se zastaví veškerý provoz ve všech sedmi našich plzeňských kavárnách,” potvrdil oblastní manažer Marek Šlajs.

Město Klatovy se rozhodlo promítat přenos z pohřbu na náměstí. „Zařídili jsme velkoplošné plátno, které bude instalováno před dvanáctou hodinou, aby se mohli občané na tento pohřeb podívat,” řekl místostarosta Klatov Jiří Štancl.