Týden dílen a přednášek s mistry japonských umění v oblasti kaligrafie, bonsají, ikebany nebo čajového obřadu začal ve čtvrtek v Plzni. Právě jím Plzeň oslavuje 25leté partnerství s více než devět tisíc kilometrů vzdáleným japonským městem Takasaki. Smlouvu podepsali primátoři obou měst 1. srpna 1990.

Nejdříve se spřátelily místní pivovary – Plzeňský Prazdroj a takasacký Kirin Beer. Obě města ale mají dost společného především v kultuře. V Takasaki znají Divadlo Alfa, hudebníky z plzeňské konzervatoře i Divadlo J. K. Tyla.

V Plzni je velký zájem právě o čajové obřady, tvarování bonsají nebo ikebanu. „Obrovský úspěch tu zaznamenala také skupina japonských bubeníků Yorimasa Daiko," připomněla Jana Švábková z plzeňského magistrátu. Zájem o Japonsko je dokonce tak velký, že naplánované worshopy a dílny jsou vždycky brzo obsazené. „Na kaligrafii je už dokonce 40 náhradníků," přiznal jeden z organizátorů Ivo Hucl z Bezejmenné čajovny u zámku Kozel na jižním Plzeňsku.

Dílny a přednášky jsou možností, jak se setkat s mistry a umělci z Japonska a více se dozvědět o kultuře země vycházejícího slunce. Například Masaki Shimada, který se věnuje bonsajím, je překvapen obrovským zájmem Plzeňanů o tento obor. „V Japonsku začala být bonsaistika vnímána trochu jako hobby pro důchodce," poznamenal s nadsázkou a pochvaloval si, že v Plzni chodí na přednášky a dílny mladí lidé a vodí s sebou i děti.

Yoji Suzuki přijel do Plzně předvést čajový obřad a připomíná, že více než formální stránky je při něm důležitá harmonie a chuť spolu vycházet. „Dnešní doba překypuje střety a konflikty. Čajový obřad je naopak symbolem harmonického soužití," podotkl mistr.

Plzeň má kromě Takasaki uzavřené partnerství také s německým Regensburgem švýcarským Winterthurem, belgickým Lutychem, francouzským Limoges, slovenskou Žilinou a americkým Birminghamem.

Program oslav

  • Pátek 2. října: Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, 12:00 – 18:00 hod, dílna tvarování bonsají, lektoři: Masaaki Shimada, Kyoko Shimada
  • Sobota 3. říjnaZápadočeské muzeum v Plzni, 10:00 – 12:00 hod, dílna kaligrafie, llektoři: Osamu Kobayashi, 14:00 – 16:30 hod, dílna kaligrafie, lektoři: Osamu Kobayashi
  • Neděle 4. října: Západočeské muzeum v Plzni, 10:00 – 12:00 hod, dílna čajového obřadu, lektoři: Yoji Suzuki, Michiyo Fukushima