VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plzeň v Evropě, Evropa v Plzni. Byli jsme s vámi v centru dění

Plzeň - Přinesli jsme vám celodenní reportáž ze zahajovacího dne Evropského hlavního města kultury.

17.1.2015 29
SDÍLEJ:

František Bálek před Měšťanskou besedou.Foto: DENÍK/Milan Říský

20:11 - Vážení čtenáři, právě končíme naši on-line reportáž ze zahájení Evropského hlavního města kultury v Plzni. Jsme rádi, že jste byli s námi!

20:06 - Lidé stále korzují v ulicích plzeňského centra. Řada z nich se přemístila do různých kulturních zařízení, kde pokračují oslavy zahájení Evropského hlavního města kultury. 

VÝZVA! Vyfoťte se! Vy, kteří se zúčastníte zahájení Evropského hlavního města kultury, pořiďte snímek a pošlete nám ho. Čekáme na takzvané selfies, tedy fotografie sebe sama, které jsou v poslední době tak populární. Vaše selfie můžete zasílat na adresu 
redakce.plzen@denik.cz s předmětem selfie. Nejlepší snímky ze zahájení města kultury otiskneme a autory odměníme.

19:35 - Na velkoplošných obrazovkách právě začalo opakování ceremoniálu. Řada lidí představení přihlíží znovu.

19.30 - V Měštanské Besedě začala Velká puntíkatá tančírna, v kulturním domě Peklo Elektro Swing Plzeň, v hotelu Slovan je harmonikář Josef Pospíšil.

19:31 - Dozpíval David Koller. Lidem se jeho vystoupení líbilo a vyžádali si ještě přídavek.

David Koller v Plzni během zahájení Evropského hlavního města kultury.

19:29 - Centrum města se pomalu vylidňuje. Mnozí z těch, kteří byli v sadovém okruhu, zamířili na náměstí. Lidé se zkrátka hodně obměnili.

19:08 - Nejžádanějším artiklem v sadovém okruhu je svařák. Lidé na něj stojí dlouhé fronty.

18:50 - Ve Františkánské ulici záchranka naložila staršího muže, zřejmě se mu udělalo nevolno.

Záchranná služba naložila staršího muže.

18:40 - David Koller: "Jsme hrdí, že můžeme hrát v tomhle hrdém městě!"

18:36 - K Danu Bártovi se připojil David Koller a oba zpívají song Oheň.

18:35 - Sice už neprší, ale citelně se ochladilo. I to je možný důvod, proč lidé hromadně odcházejí.

18:31 - K Suchému se při čtvrté písničce přidává Dan Bárta, legenda Semaforu mu předává štafeta. Bárta Plzeňanům gratuluje k tomu, že se stali občany města kultury.

18:30 - Pro mnohé už program skončil a opouštějí centrum města, jsou jich až stovky. Městskou hromadnou dopravu tak čeká velký nápor. Někteří lidé míří do muzeí, která mají otevřeno do noci.

18:15 - Právě začal živě zpívat Jiří Suchý, který se v roce 1931 narodil v Plzni v rodině truhláře. Plzeňany vítá slovy: "Plzeň se stává hlavním městem kultury pro celý svět a přilehlé okolí!"

18:14 - U Branky je hlava na hlavě, a to od Besedy po studijní knihovnu. Procházet se dá jen obtížně. Velkou atrakcí je ledový bar, který je nádherně nasvícený, lidé si jej fotí.

Ledový bar.

18:09 - Pódium na náměstí Republiky roztancovali tanečníci, na trampolínách jsou akrobaté, hraje píseň Potkala jsem barokního anděla.

18:04 - Právě se rozezněly zvony, které se do věže vrátily po dlouhých 72 letech. Někteří lidé mají dokonce slzy v očích. Zvony se rozezní i zítra, info zde.

18:01 - David Dimitri je na ochozu katedrály a mává na pod ním stojící dav. Lidé na náměstí i u obrazovek rozmístěných v centru města pískají, skandují a tleskají jeho výkonu.

17:54 - Videomapping ukazuje historii Plzně, a to od založení města přes války, osvobození Američany a totalitu. Zobrazuje i rodáky, například Skupu, Křižíka, Zikmunda, Loose nebo Sutnara. David Dimitri je skoro u věže, poměrně často stojí a vyrovnává balanc.

17:52 - Počasí se umoudřilo, déšť ustal.

17:51 - David Dimitri je v půlce. Na ochozu věže katedrály sv. Bartoloměje na něj čeká postava anděla. Provazochodci lidé vášnivě fandí.

Zahájení Evropského hlavního města kultury 2015.

17:42 - Provazochodec David Dimitri právě vchází na náměstí Republiky. Lidé jej vítají hlasitým potleskem a skandují.

17:38 - V hlavní roli rituálu je zatím velká obří loutka. Z oken Muzea loutek nyní spustil koncert na trubky. Dirigent je na plošině před nimi. Vše je beze slova. Show lidé sledují na velkoplošných obrazovkách.

Lidé sledují velkoplošnou projekci U Branky.

17:34 - Na náměstí Republiky dozněl zvuk zvonů z partnerských měst, který byl pouštěn z reproduktorů. Rozpohybovala se socha na meeting pointu.

17:30 - Program zahájení Evropského hlavního města kultury oficiálně začal.

17:25 - V Plzni bohužel opět prší.

17:24 - Problém se zvukem u přímého přenosu se stále nepodařilo vyřešit. Obraz je výborný, moderátor ani hosté, mimo jiné zvonař Petr Manoušek, nejsou slyšet.

17:23 - Lidé sledují videomapping, který je promítána na domy v dolní části náměstí (tam, kde je Národopisné muzeum). Na meeting pointu je obří loutka, vypadá jako kostra.

17:21 - Náměstí Republiky právě teď praská ve švech.

17:12 - Náměstí Republiky se během několika minut zaplnilo.

Náměstí Republiky se během několika minut zaplnilo.

17:03 - Zábrany se otevřely. Na náměstí se dostanou i lidé, kteří nešli v průvodech.

16:59 - Ulice přiléhající k náměstí se pomalu plní. Více lidí je ve Františkánské ulici, asi že odtud má vyjít provazochodec David Dimitri. Kolem zábran jsou vidět průvody jdoucí na náměstí. Lidé v rozích náměstí doufají, že průvody nenaplní plochu a do středu dění se dostanou i oni.

Františkánská ulice.

16:55 - Hodně lidí se shromáždilo u velkoplošných obrazovek. Nejvíce jich je u Západočeského muzea, množství lidí stojí také u obrazovky ve Františkánské ulici a U Branky, kde navíc mohou obdivovat sochy z ledu včetně ledového baru. U něj si rovněž mohou objednat pití.

16:50 - Všechny průvody už dorazily na náměstí. Plzeňský rynk lidé rychle zaplňují.

16:37 - Průvod od Ježíška dorazil na náměstí. Další průvody jej následují.

16:32 - Na velkoplošných obrazovkách už se uskutečnil i první živý vstup - moderátor zahájení Vladimír Šťovíček si povídal s ledosochařem Františkem Bálkem. Rozhovor byl tlumočníky rovnou překládán do znakové řeči a do angličtiny. Zatímco zvuk archivních smyček o programu v průběhu roku je opravdu hlasitý, přímý přenos je slyšet jen přímo u plátna, je slabý.

16:30 - Náměstí Republiky aktuálně.

Náměstí Republiky v 16:30.

16:29 - U Branky je i několik aktivistů, kteří sbírají podpisy pro petici proti prezidentu Miloši Zemanovi. Podle jejich sdělení už výzvu k odchodu zde podepsalo přibližně dvě stě lidí. Lidé s organizátory diskutují, chtějí vědět, kdo jiný by případně v čele republiky stál.

Aktivisté sbírají podpisy proti prezidentovi.

16:18 -  Průvod od Ježíška jde přes Wilsonův most. Ten je zavřený pro MHD. 

16:16 - Ředitel Plzeň 2015 Jiří Suchánek zatím hodnotí průběh zahájení pozitivně. "Panuje tady dobrá atmosféra a míří sem spousta lidí v průvodech, takže věřím, že centrum města se zaplní. Počasí je sice limitující, ale minulý týden to bylo horší. Docela to jde," nechal se slyšet Suchánek.

16:15 - Průvod na Klatovské třídě sledují hloučky lidí, kteří stojí podél silnice. Situaci monitorují policisté na koních.

VÝZVA! Vyfoťte se! Vy, kteří se zúčastníte zahájení Evropského hlavního města kultury, pořiďte snímek a pošlete nám ho. Čekáme na takzvané selfies, tedy fotografie sebe sama, které jsou v poslední době tak populární. Vaše selfie můžete zasílat na adresu 
redakce.plzen@denik.cz s předmětem selfie. Nejlepší snímky ze zahájení města kultury otiskneme a autory odměníme.

16:03 - Průvody se pomalu vydávají do centra města.

16:00 - Předpokládaného počtu tisíců lidí průvody zřejmě nedosáhnou. Na Masarykově náměstí je kolem šesti set lidí. Nechybí zde Pilsen Patriots, jihlavský havířský průvod, studenti lékařské fakulty čí obří černá loutka anděla.

15:55 - V rozích náměstí, kde je přístup zahrazen, stojí dobrovolníci, kteří lidem odpovídají na dotazy k průběhu odpoledne a večera. Dotazy na program ale zodpovědět nedokážou, argumentují tím, že má být velká část překvapením. "Tady jsem a už mě odtud nikdo nedostane," prohlásil starší muž na rohu ulice Bedřicha Smetany a Prešovské.

15:32 - V sadovém okruhu se pohybují stovky lidí. Velkou pozornost přitahuje výroba ledového baru. "Je to vůbec led? To přece není možné," dožaduje se odpovědi malý klučík. I přes ujišťování tatínka nevypadá přesvědčeně. Nechce se mu věřit, co všechno se z jediného ledového bloku dá vyrobit.

Odpolední dění v centru města.

15:15 - Největší pozornost v sadovém okruhu poutají ledosochaři, lidé se fotí už s hotovými výtvory, jako jsou rytíři se štíty nebo portál se zvonem. V ulicich okolo náměstí jsou připravena hasičská auta.

15:00 - U Ježíška, odkud půjde jeden ze čtyř průvodů, se scházejí lidé. Hraje zde také kapela. Největší pozornost poutají zhruba čtyři desítky různě velkých (i přes jeden metr) lodiček, které speciálně pro dnešní den vyráběly děti z plzeňských škol. Se svými výtvory se žáčci připojí do průvodu, který povede auto Divadla Alfa.

14:50 - Přestalo pršet. Lidé doufají, že už znovu nezačne.

14:36 - V Prazdroji jdou nejvíce na dračku jitrnice, ovar a zabijačková polévka. Od 15 hodin zde v zeleném stanu vystoupí orchestr Péro za kloboukem a po něm si diváci budou moci vychutnat divadelní představení.

14:04 - V Plzeňském Prazdroji, kde též probíhají oslavy zahájení města kultury, jsou asi dvě stovky lidí. Řada z nich přihlíží tomu, jak bednáři vyrábějí sudy.

13:35 - Nad Plzní je zataženo. Drobně prší. Lidé se tak v centru procházejí s deštníky nad hlavami.

13:10 - Na bezpečnost v centru města dohlížejí desítky strážníků, hasičů a dobrovolníků.

Odpolední dění v centru města.

12:50Slavnostní oběd pro hosty zahajení Evropského hlavního města kultury na Spilce provázelo malé faux pas. Obchodnímu sládkovi pivovaru Vojtěchu Homolkovi se při rituálu předcházejícímu přípitku nepodařilo na první pokus narazit sud, dostal pivní sprchu a hodně moku vyteklo na podlahu. Na druhý pokus se vše podařilo. Ředitel EHMK to glosoval slovy: Je to symbolické. S malými problémy, ale povedlo se.

Faux pas v pivovaru.

12:35 - V sadovém okruhu města je množství lidí, kteří přihlížejí dění před samotným oficiálním začátkem celé akce. Lidé si u stánků dávají občerstvení.

12:00 - Náměstí Republiky v Plzni bylo uzavřeno.

11:42 - Ledosochaření v Kopeckého sadech sleduje zhruba stovka lidí. V sadovém okruhu jsou též k vidění různé atrakce, například žongléři nebo jednokolka.

Co se děje v sadovém okruhu.

11:24 - Na náměstí ani do jeho okolí se nedostanete autem. Zákaz vjezdu motorových vozidel platí po celý den. Historické jádro se dopravě začne postupně otevírat až zítra. Omezeny budou kromě automobilů také tramvaje a městské autobusy. Od 12 do 20 hodin budou zrušeny obousměrně zastávky „Náměstí Republiky" pro linky číslo 1 a 2. Od 16 do 20 hodin dojde k přerušení tramvajového provozu přes náměstí Republiky. Plzeňské městské dopravní podniky nahradí tramvaje autobusovou linkou 1/2 stejně jako při loňských výlukách. Stavět budou v sadech Pětatřicátníků.

10:52 - Záchranná služba postavila U Zvonu svůj stan. Záchranáři nechtějí podcenit situaci při zahájení akce.

10:28 - Centrum města je od brzkého ráno plné zametačů, kteří uklízejí před slavnostním zahájením Evropského hlavního města kultury.

10:00 - Devět metrů dlouhý ledový bar vzniká právě v těchto chvílích před Měšťanskou besedou. A to pod taktovkou známého plzeňského sochaře Františka Bálka.

 František Bálek před Měšťanskou besedou.

9:38 - V Plzni jsou čtyři stupně nad nulou a slabý západní a jihozápadní vítr o síle 1 až 4 m/s. Podle plzeňského meteorologa Jana Sulana se teploty přes den budou pohybovat mezi 2 až pěti stupni Celsia. "Zataženo, od západu občasný déšť se sněhem až déšť, nad 500 až 600 metrů nad mořem srážky sněhové. K večeru od severozápadu ustávání srážek," uvedl Sulan. 

9:00 - V centru města probíhají poslední přípravy na zahájení.

Vítáme vás u on-line reportáže ze dne, kdy bude v Plzni slavnostně zahájen projek Evropské hlavní město kultury (EHMK).

Autor: Redakce

17.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 29
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Politika je živila, musí se poohlédnout jinde

Tomáš Mertl se stal potřetí otcem.

Hokejový útočník Tomáš Mertl se stal potřetí otcem

Na volby vyrazil Plzeňan trabantem

Plzeň - Josef Odehnal dostal automobil v roce 1995 od své tchyně.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

C.k. kuchyně v Horušanech popáté

Horušany - V sobotu 21.10.2017 se v horušanské hospodě U dvou kaštanů uskutečnil již pátý ročník kuchařského festivalu, který pořadatelé nazvali C.k. kuchyně aneb jak vařily naše babičky.  

Užijte si advent v klidu. Jděte za kulturou do Besedy

Plzeň - Zažít advent v klidu a pohodě je pro mnohé nesplnitelný sen. Udělat si příjemný či sváteční večer i těsně před Vánoci je přitom snadné. Měšťanská beseda nabízí ke konci roku několik divadelních představení či koncertů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT