To, na co Plzeň dlouhá léta čekala, začne od 1. ledna 2017 platit: na dálničním obchvatu města už řidiči nebudou potřebovat dálniční známku. Dvaadvaceti kilometrový úsek dálnice D5 mezi Ejpovicemi a Sulkovem totiž patří mezi ty, kde ministerstvo dopravy tuto povinnost ruší. Nyní se tu bez známky jezdit nesmí.

„Nezpoplatněný dálniční obchvat Plzně požadovalo město již od roku 1995. Je to jedna z mála možností, jak bez dodatečných investičních nákladů ulehčit dopravně přetíženému centru města," prohlásil náměstek primátora pro dopravu Petr Náhlík (KDU-ČSL). Dodal, že Plzeň se úlevy dočkala deset let od otevření obchvatu.

Dálnice je na zátěž dělaná

„Do konce roku instalujeme u Ejpovic ve směru od Prahy čtvercovou zelenou tabuli s označením dálnice a pod ní značku bez poplatku. Ve stejném směru u sjezdu na Domažlice se objeví značka s poplatkem," potvrdil Jan Hoření z Ředitelství silnic a dálnic. Stejné značky se objeví na dalších 11 dálničních úsecích v republice, kde se od poplatku ustupuje. Ministerstvo to vysvětluje jako vstřícný krok vůči místním řidičům, aby se dálnici kvůli poplatku nevyhýbali a zbytečně nejezdili přes město po silnicích nižších tříd.

Plzeňský dopravní specialista Ondřej Vohradský řekl, že město na tom neprodělá. „Plzni a krajským silnicím se uleví a zatíží se dálnice, která je na to dělaná," uvedl Vohradský. Odhaduje však, že žádné výrazné odlehčení to centru města nepřinese. „Spíš se to projeví na okresních silnicích zejména kolem Radobyčic, Černic, Štěnovic, Dobřan, Kyšic, Tymákova a Plzence," dodal Vohradský.

Policie změnu vítá

Dopravní policisté opatření vítají. „Předpokládáme, že řidiči, kteří dosud projížděli Plzní, aby ušetřili za dálniční poplatek, budou od příštího roku používat nezpoplatněný úsek dálnice a Plzni se vyhnou," uvedla policejní mluvčí Hana Štefflová s tím, že by to mohlo omezit počet nehod i hustotu městského provozu. Dálniční policie se neobává výrazného zvýšení dopravních prostředků.

Dálniční přivaděče, které z Plzně vedou dopravu směrem na Ejpovice a na Klatovy, jedna změna potkala už letos. Řidiči po nich totiž mohou jezdit až 110kilometrovou rychlostí. Čtyřproudové výpadovky nechalo ministerstvo dopravy zrychlit na jaře.