Pytlačení na místních řekách, přehradách i rybnících je na vzestupu a ani každodenní kontroly tomu nezabrání. Na celé území západních Čech je jen pět profesionálních strážců a i když jim pomáhá řada dobrovolníků, všechny vodní plochy uhlídat prostě nejde.

„Pytlačilo se vždycky, ale poslední dobou je těch případů čím dál víc. Jen za poslední dva týdny jsem chytil šest lidí. V Plzni se nejvíc pytlačí na Radbuze, především v úseku od soutoku se Mží až nahoru k přehradě. A také tam, kde je největší hustota ubytoven. To platí třeba i pro Tachovsko. Dvě třetiny chycených jsou totiž cizinci,“ říká Jaromír Lev, člen profesionální rybářské stráže Západočeského územního svazu.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Sám se vydává na pravidelné kontroly šest dní v týdnu, v noci pak chodí společně ve dvou nebo ve třech. Větší vodní plochy se kontrolují pomocí hlídkové lodi. Pokud někdo nemá povolenku, musí předložit doklad totožnosti a je s ním sepsán protokol o přestupku, který se předává na příslušný místní úřad. Pokuty se obvykle pohybují od tří do deseti tisíc korun. Za přestupek pytláctví však může být uložena pokuta až 30 tisíc korun.

„Úřad si je pak pozve, jenže většina z nich nepřijde. Ty cizince nikdo nedohoní. Prakticky jediný trest pro ně je ten, že jim můžu sebrat veškeré vybavení, se kterým přestupek spáchali. Takže většinou jim zabavuji prut a podběrák. Oni to samozřejmě nechtějí vydat, tak už došlo i na strkanice. Nebo se snaží včas zahodit prut do kopřiv,“ popisuje některé své zkušenosti s pytláky Lev.

Kontroly se týkají i úlovků. Pokud má rybář s platnou povolenkou v koši podměrečné ryby nebo více kusů než by měl, může o povolenku přijít. „Přistihli jsme jednoho cizince s platnou povolenkou na Hracholuskách, ten tam měl třiadvacet kaprů, od 30 do 60 cm. Další dva zase měli osm kaprů zahrabaných v listí za sebou. A ti kapři ještě žili, takže se to řešilo i jako týrání zvířat,“ připomíná výsledky jedné z kontrol Lev.

Neutěšený pohled na nízkou vodní hladinu se naskýtá turistům při procházkách kolem přehrady Hracholusky.
Vody v Hracholuskách ubývá. Podívejte se, kam je možné dojít suchou nohou

Pokud je přistiženým člen Českého rybářského svazu, řeší se jeho přestupek podle vnitřních stanov a v případě větší závažnosti i na příslušném úřadu. „Někdo si kupuje i dvě povolenky na osobu. Ovšem když spáchá přestupek na úseku rybářství, tak je mu povolenka zadržena. A takových případů je hodně, v řádu stovek za rok,“ říká Petr Dimitrov z Českého rybářského svazu v Plzni.

Pokud přistižení nechtějí spolupracovat, nemají doklady nebo nechtějí vydat rybářské náčiní, mohou členové stráže požádat o součinnost i policii. Nejčastěji se však setkávají s útěky. „Mému kolegovi utekl pytlák přistižený u Radbuzy a naháněli ho až k zimnímu stadionu. Utíkal s igelitkou plnou kaprů, která se mu tam roztrhla. On je začal sbírat a v tu chvíli už přijeli policisté a naskákali na něj. I mně už jich hodně uteklo. Proti tomu není obrana. Pytláci byli, jsou a budou a je jen na nás, kolik jich chytíme,“ uzavírá Jaromír Lev.

Západočeský rybářský svaz má nyní 30 tisíc členů, ne každý člen si však povolenku pořizuje. Ta stojí tři tisíce korun na rok a ročně jich svaz vydá kolem 23 tisíc.

Banner rybyBanner rybyZdroj: Jan Lakomý