Plán tramvajových tratí v Plzni během rekonstrukce ve Zbrojnické uliciPlán tramvajových tratí v Plzni během rekonstrukce ve Zbrojnické uliciZdroj: se svolením PMDPSoučástí bude také úprava vodovodu a kanalizace, které jsou v havarijním stavu. „Je zapotřebí opravit tramvajovou trať v délce přibližně 210 metrů. Je totiž už ve špatném technickém stavu. Práce se dotknou úseku od ulice Bedřicha Smetany až po Šafaříkovy sady. Obnoví se pevná jízdní dráha a trakční vedení, upraví jízdní a parkovací pruhy a chodníky. Součástí bude také rekonstrukce kanalizace a obnova vodovodního řadu,“ vysvětluje důvody rekonstrukce náměstek primátora Aleš Tolar.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Snahou města je minimalizovat dopady na dopravu v centru města a také načasovat rekonstrukci tak, aby nekolidovala s jinými naplánovanými stavebními akcemi ve městě i největšími kulturními akcemi v centru města. Stavba si přesto vyžádá řadu omezení. Ta se dotknou nejen obyvatel přilehlých domů a obchodníků, ale i řidičů automobilů, chodců, cyklistů a především cestujících MHD, protože během výstavby se zcela uzavře tramvajová trať.

„Náhradní autobusová doprava v tomto úseku zavedena nebude. Během uzavření Zbrojnické ulice bude tramvajový provoz zachován pouze v severní části náměstí Republiky, tedy u budovy radnice. Mezi Anglickým nábřežím a zastávkou Hlavní pošta bude zajištěn obousměrný kyvadlový tramvajový provoz a zastávka Hlavní pošta bude posunuta cca o 100 metrů směrem k náměstí. V úseku Hlavní pošta – Slovany – Světovar – Radnice Slovany bude linka 1 zrušena a nahradí ji linka 2. A ze Skvrňan na Bolevec bude zavedena linka 1/2,“ popisuje změny v dopravě mluvčí Dopravních podniků René Vávro.

V některých fázích stavby budou změněny i trasy autobusových linek MHD. Neprůjezdný pro řidiče automobilů bude pruh podél tramvajové trati na náměstí Republiky a jízdní a parkovací pruh ve Zbrojnické. Ubyde parkovacích stání na náměstí Republiky a v přilehlých ulicích. Omezení se dotkne i chodců a cyklistů, pro něž budou vybudovány koridory. Podrobnější informace k rozplánování celé akce a detailní dopravní opatření chce město upřesnit v průběhu dubna po uzavření smlouvy s vybraným zhotovitelem.

Skončila oprava Koterovské. Na plzeňských Slovanech se bude pokračovat na jaře
Skončila oprava Koterovské. Na plzeňských Slovanech se bude pokračovat na jaře

Výluky na tramvajové trati se využije také k opravě vozovky v kolejišti mezi Zbrojnickou a zastávkami U Zvonu. „Budou tam předlážděny nepříjemné povrchové vlny v dlažbě, jež dlouhodobě trápí řidiče, kteří právem současný stav kritizují,“ dodává Aleš Tolar.

Stavební práce by měly začít letos 10. května po Slavnostech svobody a trvat by měly pět měsíců. Dokončení rekonstrukce se plánuje nejpozději na listopad před zahájením adventu. Předpokládané náklady činí 70 milionů korun bez DPH.