Na projekt za 52 milionů korun požádá město o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Většina bytů bude určena osobám v bytové nouzi, kdy nájemné bude regulované. Se záměrem i předfinancováním projektu souhlasila Rada města Plzně. Začít stavět by se mělo v roce 2025.

„Rozšíříme tak náš městský bytový fond a zároveň tím zvýšíme nabídku dostupného bydlení. Platí, že každý byt se počítá, aktuálně jich Plzeň vlastní zhruba 2500. Konkrétně na předfinancování tohoto projektu máme v městském fondu celkem 52 milionů korun včetně DPH, dotaci bychom chtěli získat ve výši 26,05 milionu korun,“ uvedl primátor Plzně Roman Zarzycký.

Podle radní pro oblast bytovou včetně dostupného a sociálního bydlení Světlany Budkové je možné získat dotaci na 12 ze 14 bytů. „V případě bytů z dotace budou určeny osobám v bytové nouzi, tedy těm, jež nemají vyhovující bydlení a jejichž příjem nepřesahuje výši 6. decilu, což je nyní přibližně 31,8 tis. Kč u jednotlivce a např. 41,4 tis. Kč u samoživitelky s jedním dítětem do 13 let. Konkrétní hodnota platná vždy pro daný rok bude zveřejňována na internetových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj,“ vysvětlila Světlana Budková. Nájemníci by se do nového objektu měli stěhovat v roce 2026.

Do sázení stromků u Malesic se zapojily stovky lidí. Den pro les přilákal především rodiny s dětmi.
Les u Malesic měl svůj den. Lidé vysadili tisíce stromků

Podle Světlany Budkové ale nejsou Křimice jediným menším městským obvodem, v němž se Plzeň chystá stavět byty, či už přímo staví. Před pár dny byla zahájena výstavba například v Malesicích, kde po zbourání zchátralého objektu a výstavbě takzvaného Nového Šuferajnu vznikne celkem 11 městských nájemních bytů.