Turci, kteří na zápas jedou především z Německa, se kolem města jen proženou. Cílem aut i vlaků je Praha. Viktoria totiž nemá vyhovující stadion a musí zápas odehrát na sparťanské Letné.

Lidé se na jednu stranu nemusí obávat tureckých fandů, kteří patří v Evorpě k nejhorkokrevnějším. V Plzni vlak s nimi zastaví na okamžik a pod dohledem policie.

Ale třeba plzeňští podnikatelé litují, že kvůli přesunutí zápasu přicházejí o velmi dobré tržby. Několikatisícihlavý dav z Turecka je totiž pořádnou kupní síla. „Bude to znamenat ztráty v cestovním ruchu i ve službách. Samozřejmě, že to poznamená i propagaci města. Například Turci by si mohli o Plzni přečíst a třeba sem jet na dovolenou. Takhle pojedou do Prahy,“ říká předseda Krajské hospodářské komory Plzeňského kraje Zdeněk Mužík. Každá podobná akce s sebou prý nese efekt, z něhož profitují majitelé restaurací nebo hoteliéři.

„Určitě by to přineslo spoustu zákazníků. Takhle nám to všechno vysbírá Praha,“ zlobí se Jan Maršíč z hotelů Palace a Roudná. Pokud se v západočeské metropoli koná nějaká sportovní akce, vždy se zvedne zájem o ubytování. „Zaznamenali jsme to například při mistrovství světa v hokejbalu nebo při střeleckých závodech. Vždy jsme měli plno,“ dodává.

Podobně to vidí i ředitel Park Hotelu Libor Vlach. „Když jsme se dozvěděli, že bude Plzeň bude hrát Evropskou ligu, počítali jsme s tím, že nám to přinese hosty. Je to zklamání,“ sděluje.

Třicet autobusů

Přesun duelu do Prahy znemená komplikaci i pro Plzeňské příznivce. Těm však nakonec alespoň dopravu zaplatí Plzeňský kraj. „Od Štruncových sadů pojede před Letnou třicet autobusů, přibližně pět set dalších míst máme nachystáno ve vlaku,“ upřesnila mluvčí Krajského úřadu Petra Buřičová.

Na Letnou se těší dlouholetý příznivce Viktorie Jiří Košař. „Utkání s Besiktasem je pro mě fotbalovým svátkem, vždyť po téměř čtyřicet letech hraje Plzeň zase v evropských pohárech. Jenom mě strašně moc mrzí, že se zápas nemůže hrát v Plzni. Je to ostuda radních,“ zlobí se čtyřiačtyřicetiletý Jiří Košař. Strach z případného střetu s fanoušky tureckého klubu nemá. „Spíše mám obavy z toho, že v hledišti Sparty bude více fanoušků Besiktasu než Viktorie. Jedině, že by nám fandili i Pražáci,“ doufá podnikatel z Plzně.

V podporu fanoušků věří trenér Viktorie Pavel Vrba. „Věřím, že plzeňských fanoušků přijede co nejvíce, abychom se cítili jako doma. A my se budeme ze všech sil snažit, abychom naše příznivce nezklamali,“ slibuje kouč Viktorie.

To představitelé Plzně na zápas Viktorie pravděpodobně nedorazí. Dnes večer budou totiž na náměstí Republiky odhalovat nové kašny. Pradoxně právě ony se v očích mnohých fanoušků staly symbolem plýtvání městskými penězi, které pak nezbyly na opravu stadionu.

Na dotaz, zda není škoda, že fanoušci a další turisté, kteří by kvůli zápasu navštívili Plzeň, ji vlastně jen minou a zamíří do Prahy, odpověděl Deníku technický náměstek primátora Petr Rund. „Je škoda, že ji minou ti slušní. Na druhé straně jsou i fanoušci neslušní a ty Plzeň klidně oželí,“ uvedl.

Policejní manévry

Jenže i tak musí být západočeští policisté v pohotovosti. Hlídat budou vlakové nádraží v Plzni, kde vlaky s tureckými fanoušky na chvilku zastaví. „Bude to rychlík Jan Hus z Norimberka a rychlík Albert Einstein z Mnichova,“ uvedla regionální mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Doplnila, že ČD jsou v kontaktu s policií a budou společně přesun fanoušků monitorovat.

Policisté budou dohlížet i na dálnici D5. „Do akce zapojíme několik desítek policistů. Jejich úkolem bude dohlédnout na bezpečnost silničního provozu a na veřejný pořádek,“ uvedla mluvčí krajské policie Martina Zoubková. Strážci zákona ze západu Čech budou spolupracovat také s pražskými kolegy, kteří budou monitorovat pohyb fanoušků Plzně i Besiktase v hlavním městě hned od jejich příjezdu až do pozdních čtvrtečních hodin. „Připraveno je na tři sta policistů i vrtulník,“ řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.