„Bude to nejvýznamnější společenská událost po roce 1989," míní plzeňský exprimátor a nyní náměstek pro kulturu Martin Baxa (ODS). Plzeň očekává příjezd asi dvacítky velvyslanců zemí EU, chybět nebude ani velvyslanec USA v České republice. Kromě toho přijede například rektor Karlovy univerzity v Praze Tomáš Zima a další osobnosti. Prezident Miloš Zeman se ale omluvil, účast zatím nepotvrdil ani ministr vnitra Milan Chovanec.

Většina VIP hostů byla pozvána do Plzně už na pátek, kdy začíná velká prezentace umělecké fakulty Západočeské univerzity v Plzni. „Pozváno je kolem 800 hostů," potvrdila Mirka Reifová ze společnosti Plzeň 2015.

Společný oběd v duchu české kuchyně je připraven na sobotu v pivovaru. „Po zahájení na náměstí Republiky bude večer následovat slavnostní recepce primátora Plzně v Novém divadle," potvrdil náměstek primátora Martin Baxa.

Politické projevy na náměstí Republiky při zahájení ale nikdo neuslyší, odehrají se v Novém divadle. „Nechtěli jsme míchat kulturu a politiku. V Novém divadle bude oficiální uzavřená část, kde politici budou moci říci to důležité," řekl ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek.

A co slavní plzeňští rodáci? Například o Karlu Gottovi se už před lety mluvilo jako o možném ambasadorovi plzeňského kulturního titulu. „S mistrem Gottem jsme v kontaktu, zatím si dělá plán na příští sezonu po úspěšném turné. Pan Jiří Suchý je již potvrzen," odpověděl ředitel Suchánek na jeden z dotazů čtenářů Deníku v úterním 
on-line rozhovoru.

Více informací k tomu ale není, podle našich zpráv by měl Jiří Suchý pozdravit Plzeňany v reprodukované zdravici z katedrály sv. Bartoloměje na náměstí Republiky.