Šestnáct pivních sudů vypluje prvního září na voru z Plzně. Jejich cílem bude Praha a plachty plavidla budou mít navíc netradiční výzdobu. Na stěžni se totiž objeví české vlajky vymalované na ženských klínech.

„Dorazí až k lodi bratří Formanů, která kotví na pražské náplavce poblíž Palackého mostu. Tady se uskuteční vernisáž výstavy s názvem Kde domov můj?“ říká architekt Jiří Boudník, který je autorem expozice. Představovat ji bude právě čtyřicet obrazů ženských klínů (na snímku z archivu Jiřího Boudníka) v národních barvách. Celý soubor vytvořil během čtyř let.

„Každá z žen je jiné národnosti. Je tam třeba indka a černoška. Zamýšlel jsem se nad tím úslovím Kde domov můj a vyšlo mi z toho, že náš domov je v ženském klíně, odkud každý z nás pochází,“ vysvětluje Boudník.
Nápad zahájit výstavu plavením sudů vznikl v rámci kreativních workshopů týmu projektu Plzeň 2015.
Sudy budou vyvaleny během společného koncertu kapely The Tap Tap a Plzeňské filharmonie, který se uskuteční na náměstí Republiky v Plzni od osmnácti hodin. Pak se přesunou na vor.

Originální průběh bude mít samotná vernisáž, která v Praze začne čtvrtého září od devatenácti hodin. „Známý český skladatel Aleš Březina, který vytvořil například hudbu pro filmy Jana Hřebejka, pro tuto příležitost upravil českou hymnu do rytmu valčíku. Zatímco bude skladba znít, já přímo na místě namaluji vlajku na klín modelky,“ sděluje umělec.

Výstava bude putovní, měla by se objevit na několika místech České republiky.
Kandidatura západočeské metropole se tak po několikáté připomene v hlavním městě. Konaly se zde už dvě tiskové konference pro pražské novináře a projekt podpořily i letošní plzeňské dny v Senátu, které ozdobil průvod masek v plzeňských barvách.