„Plzeňské podnikatelské vouchery jsou velmi úspěšným programem, který cíleně vyhledávají i začínající podnikatelé. V poslední vyhlášené výzvě v loňském roce podpořilo město Plzeň třináct žádostí o dotaci, z toho byly tři od nově založených společností. Vznik a působení nových inovativních firem v regionu vítáme,“ uvedl radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Daniel Kůs.

Loni program také přinesl novinku v podobě možnosti zažádat o dotaci přes portál Dotace města Plzně a celý proces se tak stal pro firmy jednodušším.

Zabijačka v minipivovaru Purkmistr v Plzni.
OBRAZEM: V minipivovaru Purkmistr v Plzni pořádali zabijačku

Podle Martiny Surynkové, konzultantky Podnikatelského a inovačního centra Plzeň (BIC), firmy na programu dlouhodobě oceňují nízkou administrativní náročnost či cílenou a efektivní podporu pro malé podnikatele. „Velkou výhodou je také to, že výsledky projektu lze rychle implementovat do firemní činnosti nebo že si podniky vyměňují zkušenosti a podněty pro další inovace. Firmy často podávají další ‚vouchery‘ nebo se zúčastní společně větších projektů za asistence konzultantů BICu,“ popsala přednosti programu Martina Surynková.

Jednou ze společností, které úspěšně využily podnikatelské vouchery, je například startupová firma PlantControl s. r. o. Společnost přišla s nápadem na chytré zavlažování zeleně. Technologii město Plzeň využívá v některých svých parcích a uplatnila se také v hlavním městě.

Roman Zarzycký, primátor města Plzně.
Primátor Plzně Roman Zarzycký je znovu také krajským šéfem ANO

Program Plzeňský podnikatelský voucher je určený pro podniky, které se věnují inovačním aktivitám a sídlí na území Plzeňské aglomerace. Jedná se o jednorázovou dotaci na nákup služeb, jakými jsou třeba testování, rozbory, diagnostika, analýza nebo návrhy systémů. Malé a střední podniky mohou využít dotaci v maximální výši 75 % ze způsobilých výdajů, u velkých podniků je to 40 %. V obou případech platí, že výše poskytnuté podpory nesmí přesáhnout částku 200 tisíc korun.