Že neblaze proslulý pavlačový dům na Jateční ulici v Plzni půjde k zemi, je jasné. Ustoupí výstavbě východního silničního okruhu. Mělo se tak stát už v roce 2022, kdy město Plzeň darovalo dům Ředitelství silnic a dálnic, které za to slíbilo nevábně vyhlížející stavbu obývanou v tu dobu převážně lidmi bez domova, zbourat. Cena demolice tehdy vycházela podle předběžných propočtů přibližně na 10 milionů korun.

Po téměř dvou letech od rozhodnutí o demolici pavlačový dům na Jateční stále stojí a pro město je opět zdrojem potíží. | Video: Deník/Pavel Bouda

„V oblasti budoucího městského okruhu jsme začali v roce 2022 dělat výkupy a v září stejného roku bylo schváleno darování pozemku v trvalém záboru v rozsahu 8 400 metrů čtverečních Ředitelství silnic a dálnic. Současně byla schválená demolice všech objektů, které tam jsou. ŘSD tehdy odhadlo náklady na 10 milionů korun s tím, že na to v tu chvíli peníze v rozpočtu nemají,“ vysvětluje Vlastimil Gola, radní města pro nakládání s majetkem.

Nechvalně vyhlížející dům dříve obývaly sociálně slabé rodiny a v minulosti se kolem něj pohybovalo hodně lidí bez domova. Poslední oficiální nájemníci odešli v roce 2021 a město nechalo poté objekt vyklidit a všechny vstupy do něj zabetonovat. Po téměř dvou letech od rozhodnutí o demolici však dům stále stojí a pro město se stává opět zdrojem potíží. „Máme s tím velké problémy, protože uvnitř, jakkoliv to máme zabezpečené, opět bydlí bezdomovci. Vznikají nebezpečné situace, nedávno tam i hořelo,“ dodává Gola.

ŘSD plánuje objekt srovnat se zemí ve druhé polovině tohoto roku. Cena za demolici však mezitím narostla na 50 milionů korun. „K zahájení demoličních prací na starém pavlačovém domě v Jateční ulici by mělo dojít ještě do konce letošního roku. V nejbližších dnech bychom měli obdržet demoliční výměr a následně budeme moci vypsat výběrové řízení na zhotovitele samotné demolice. Předpokládáme, že cena demolice se bude pohybovat okolo 50 milionů korun,“ potvrdil Deníku mluvčí ŘSD Adam Koloušek.

Komplex vybydlených domů na Jateční ulici ustoupí budoucímu východnímu obchvatu Plzně, který vybuduje ŘSD do roku 2032 za celkem osm miliard korun. Stavba obchvatu je rozdělena do dvou etap, kdy severní část, která se týká právě domů na Jateční, se bude stavět v letech 2028 až 2031 a jižní část pak v letech 2029 až 2032.