Plzeň - Víceméně se jedná už o tradiční akci, vždyť kuchaři se tady utkali už posedmnácté. Zbylé dva obory soutěž rozšířily později, zahradníci se zapojili potřinácté a u cukrářů šlo o třetí ročník.

Letošní soutěže se ve středu 17. dubna účastnilo celkem 19 dvoučlenných družstev ze sedmi krajů. Vytvořit měla dílo se společným tématem Příběhy z mechu a kapradí, aneb les je náš život. Toto téma nabízelo každému z oborů dvě soutěžní podtémata, konkrétně cukráři zpracovávali úkoly Lesní raut a Lesní dort, zahradníci Vázanou kytici pro paní nadlesní + překvapení a Fantazii rozkvetlého pařezu a kuchaři vytvářeli Ovocný nebo zeleninový salát a 3x fingerfood včetně prezentace na prostřený stůl.

Již v prvním soutěžním úkolu začaly v rukou soutěžících vznikat velmi nápadité a kreativní výrobky. Hned od začátku zahájila svoji činnost také odborná porota složená ze tří náhodně vylosovaných členů z řad pedagogů soutěžících škol a pro vyšší objektivitu ještě doplněna odborníkem z praxe. Porota hodnotila průběžně dodržení zadaných pracovních postupů, dodržování hygienických podmínek u potravinářských oborů, vzhled, pojetí úkolu a u kuchařů a cukrářů samozřejmě nechyběla degustace.

„Prezentované výrobky stejně jako v letech minulých potvrdily skutečnost, že se žáci se svými pedagogy na soutěž pečlivě připravovali včetně prvotního nápadu, jak zadané téma pojmout. Výsledky jejich práce a snažení byly na vysoké estetické úrovni. Stejně jako v letech minulých se potvrdilo, že na odborných školách a učilištích je spousta žáků, kteří dokážou pracovat ve svých oborech na profesionální úrovni,“ ocenil za pořádající školu výrobky budoucích kuchařů, cukrářů a zahradníků Miroslav Kříž, zástupce ředitelky pro odborný výcvik.

Ten mohl mít radost i z úspěchů plzeňských učňů. Družstva z Odborné školy výroby a služeb získala jedno první a jedno druhé místo.

Výsledky

Cukrářská soutěž: 1. Odborná škola výroby a služeb, Plzeň, Vejprnická 56 (Kristýna Voříšková, Daniel Kocián), 2. Základní škola a Odborná škola Horšovský Týn (Bianka Žigová, Kristýnka Karolová), 3. SOŠ, SOU a ZŠ Třešť, pracoviště Černovice (Šárka Vacková, Marcela Linhartová).
Zahradnická soutěž: 1. Odborné učiliště Chroustovice (Nikola Umovčíková, Jaroslav Petr Wasserbauer), 2. Střední odborná škola Jarov (Lucie Boháčková, Adéla Košvancová), 3. Základní škola a Odborná škola Horšovský Týn (Stella Lochařová, Jakub Lukš).
Kuchařská soutěž: 1. Střední živnostenská a Základní škola, Planá (Vanesa Ráczová, Jolana Kurejová), 2. Odborná škola výroby a služeb, Plzeň, Vejprnická 56 (Anastasia Kyslichenko, Adelina Anannina), 3. 3. Střední škola obchodu, řemesel, služeb a ZŠ Ústí nad Labem (Miroslava Kaňková, Markéta Novotná).