„V době kandidatury byla v loňském roce jednou z aktivit na její podporu. Tehdy se o titul ucházely ženy, teď jsou na řadě muži,“ uvedla manažerka projektu Plzeň 2015 Marcela Krejsová.

Pokud chcete někoho navrhnout, napište jeho jméno na internetové stránky www.plzenskeikony.eu a připojte vysvětlení, proč právě on je pro vás ikonou. Anotace by neměla mít více než dvě stě slov.

Uzávěrka je jednatřicátého května. „Pokračování projektu by mělo být podobné jako vloni. Během června porota, která bude tentokrát složená z žen, které se staly plzeňskými ikonami v minulém roce, vybere deset mužů,“ vysvětluje Krejsová.

Vybrané muže pak, stejně jako tomu bylo vloni u jejich kolegyň, nafotí Herbert Slavík a snímky budou vystaveny v Mlýnské strouze. „Možná se nám podaří uskutečnit, že by fotografie pak byly v zimě k vidění ještě v jiných plzeňských prostorách,“ říká Krejsová.

V současné době už lidé nominovali přes třicet pánů. Nejvíce se opakuje jméno hokejisty a majitele klubu HC Plzeň 1929 Martina Straky. Několikrát se objevilo také jméno vysokoškolského pedagoga Václava Pilouse, skauta Michala Mertense nebo herce Martina Stránského. „Já jsem nominovala operního pěvce Ivana Kusnjera, který vystupoval na významných operních scénách celého světa a v současné době v plzeňském divadle exceluje v roli Rigoletta,“ doplňuje Krejsová. V projektu vidí velký potenciál. Pokračovat by podle ní mohl až do roku 2015, kdy by se měla Plzeň stát Evropských hlavním městem kultury. „Chtěli bychom mít ucelenou galerii plzeňských osobností, které něco dokázaly,“ dodává.

Kdo je také nominován

Biskup František Radkovský, architekt Jiří Boudník, ředitel DJKT Jan Burian, brankář Petr Čech, ředitel Škoda Transportation Josef Bernard, sládek Václav Berka.