Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plzeň ocenila výjimečné učitele, našla i mecenáše školství

Západočeská univerzita v pondělí ocenila výjimečné pedagogy a zaměstnance svých základních a mateřských škol, stejně tak mecenáše plzeňského školství a do ,,síně slávy'' uvedla profesionála z oboru, jenž školství zasvětil celý život.

21.6.2016
SDÍLEJ:

zleva: Hana Brožová, Pavla Sýkorová, Lenka Kůsová, Jindřiška Hametová a Jiří HeckelFoto: MMP

Ocenění v pěti kategoriích si laureáti převzali při slavnostním aktu na radnici z rukou primátora Martina Zrzaveckého a jeho náměstkyně pro oblast školství a sociálních věci Evy Herinkové. Uděleno bylo také zvláštní ocenění učiteli z 33. Základní školy za záchranu žáka při hodině plavání.

„Budu rád, když tímto založíme tradici a začneme pedagogický i další personál našich škol oceňovat pravidelně. Věřím, že získáme ke spolupráci i řadu občanů, nejen ředitelé škol totiž mohli podávat návrhy, ale u dvou kategorií právě i veřejnost," uvedl primátor Martin Zrzavecký.

„Chceme upozornit na výjimečné pedagogy i další osobnosti, které v našich školách působí nebo jsou s touto oblastí spjaty. Učitel hraje důležitou roli, bývá pro dítě vzorem a mnohdy ho zásadně ovlivňuje na celý život. Oceňujeme proto práci těch nejlepších, současně chceme motivovat ostatní a také zvyšovat prestiž celého učitelského povolání, které vůbec není jednoduché," řekla Eva Herinková.

Za školní rok 2015/2016 bylo ocenění předáno v následujících kategoriích:

Ocenění za celoživotní přínos školství („síň slávy") bylo uděleno in memoriam Karlu Brožovi, který mimo jiné po zániku školských úřadů v prosinci 2000 a převodu kompetencí na Magistrát města Plzně vedl od roku 2001 oddělení organizace školství a vzdělávání odboru školství, mládeže a tělovýchovy, kde působil až do odchodu do důchodu v roce 2009. „Karel Brož byl skutečně výjimečný člověk. Byl velice pracovitý, slušný a svědomitý. S obdivuhodnou trpělivostí dovedl řešit problémy, kterých rozhodně nebylo málo. Měl solidní přístup nejen k pracovníkům škol, ale i ke svým spolupracovníkům. Měl přirozenou autoritu a svým milým úsměvem dovedl odzbrojit i ty největší rebely," zaznělo při předávání ocenění, jež převzala manželka Karla Brože Hana Brožová.

Pedagog roku základní školy - získala učitelka 10. základní školy v Plzni Pavla Sýkorová, která má aprobaci matematika a zeměpis, vyučuje také informatiku a je metodikem ICT. Zapojila žáky do celosvětové akce „Hodina kódu" a také do jiných mezinárodních projektů. „Pro ostatní kolegy je vzorným příkladem pro zvyšování kvality," zaznělo při slavnostním aktu.

Pedagog roku mateřské školy - laureátka Lenka Kůsová, která se velkou měrou účastní projektu Škola hrou, v rámci kterého se stala 22. mateřská škola metodickým centrem pro předškolní vzdělávání v Plzeňském kraji. Lenka Kůsová také spolupracovala na rozvojových programech logopedické prevence v předškolním vzdělávání v letech 2013 až 2016 a na dotačním programu Podpora polytechnické výchovy.

Provozní zaměstnanec roku - Jindřiška Hametová ze 17. základní školy a mateřské školy Plzeň, kde pracuje již řadu let jako školnice. Zajišťuje i provoz školního bufetu, je referentkou požární ochrany a stará se o zahradnické úpravy na zahradě školky a o opravy v budově.

V kategorii Mecenáš plzeňského školství je oceněným Jiří Heckel, bývalý žák 2. základní školy, jenž jí poskytl velkorysý finanční dar k jejímu letošnímu 60. výročí. Škola tak mohla uspořádat výroční školní akademii a další doprovodné akce.

Zvláštní ocenění získal Tomáš Had, učitel tělesné výchovy 33. základní školy. Své lidské i profesní kvality potvrdil 3. května 2016., když se v průběhu vyučovací hodiny se u jednoho z žáků vyskytly nepředvídatelné zdravotní komplikace, které způsobily ztrátu vědomí a následné tonutí během plaveckého výcviku. Tomáš Had neprodleně poskytl první pomoc nepřímou masáží srdce v kombinaci s umělým dýcháním. Po několika málo sekundách se žáka podařilo přivést k vědomí, následně se jej ujala rychlá záchranná služba. Dle vyjádření záchranářů se Tomáš Had zásadním a rozhodujícím způsobem podílel minimálně na záchraně kvality života žáka.

Nela Pražáková

Autor: Redakce

21.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
1

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu
2

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu

Šoféři nedodržují přestávky

Plzeňský kraj – Policisté kontrolovali v celém kraji řidiče náklaďáků a autobusů.

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení