Jak je možné, že leží na ulici sněhový poprašek, navíc jen v centru města, když žádné srážky meteorologové nikde nehlásili, se nejspíš podivovali v pondělí ráno v Plzni.

V jejím středu napadl přibližně jeden centimetr sněhu. Jak později meteorologové vysvětlili, stál za tím jev, kterému se říká průmyslové sněžení. „Vyskytovat se může za nízké oblačnosti/mlh v blízkosti zdrojů vlhkosti (komíny tepláren, elektráren apod.). Často je velmi lokální - v centru Plzně máme kolem jednoho centimetru nového sněhu, na okraji ale ani vločku,“ napsali meteorologové na síti X. „Vypadá to, že hlavním zdrojem sněžení byla v tomto případě plzeňská teplárna a zdá se, že sněžení se vyskytovalo i na jih od Plzně, například ve Štěnovicích," dodali později.

Pro průmyslové sněžení musí být podle nich splněny specifické meteorologické podmínky. „Jednak je potřeba nízká vrstevnatá oblačnost nebo mlhy. Nad vrstvou těchto nízko ležících mraků musí být jasná obloha. Do hry také vstupují průmyslové emise, které tvoří dodatečný zdroj tepla a vlhkosti. Po splnění několika dalších mikrofyzikálních podmínek začne z oblaků sněžit a toto sněžení je unášeno od zdroje emisí,“ doplnili podrobnosti k průmyslovému sněžení.

Většinou při tomto jevu moc sněhu nenapadne, v krajních případech ale může z průmyslového sněžení za delší dobu napadnout i několik desítek centimetrů sněhu.

Takhle to vypadalo v pondělí 29. ledna ráno v Plzni nedaleko Prazdroje.Takhle to vypadalo v pondělí 29. ledna ráno v Plzni nedaleko Prazdroje.Zdroj: Pavel Vacík