Budovu z roku 1921 čeká celková obnova, zlepší se i prostředí ve veřejně přístupných prostorech, které budou bezbariérové. Předpokládaná hodnota zakázky je 85 milionů korun, v současné době Správa železnic hledá zhotovitele rekonstrukce.

„Práce zahrnou opravu střechy a fasády, výměnu oken a dveří a také úpravu veřejně přístupných prostor. Pro zajištění bezbariérového přístupu se vybuduje výtah, který propojí odbavovací halu s nástupišti, v jejichž úrovni vzniknou nová veřejná WC. Nainstaluje se i moderní informační a orientační systém,“ uvedla tisková mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

Stavba bude rozdělená do tří etap, její zahájení se plánuje ještě v závěru letošního roku. Hotovo by mělo být na začátku roku 2027.

Bývalá příjezdová budova na nádraží Plzeň-Jižní Předměstí byla otevřena pro veřejnost v roce 1921. Hlavním důvodem její výstavby byl stále narůstající počet cestujících, především dělníků dojíždějících vlakem za prací v okolních továrnách. Byla postavena v novorenesančním slohu a doplnila starší, secesní objekt z roku 1905, který stál na opačné straně dnešní Koperníkovy ulice a následně sloužil jako odjezdová budova. V současné době je z něj kulturní zařízení Moving Station.