Místním i návštěvníkům západočeské metropole projekt, na nějž měla Plzeň rozpočet 430 milionů korun, nabídne unikátní výstavy o rodákovi Jiřím Trnkovi, vystoupení světově známé hudební hvězdy či v kulturní prostor přetvořené bývalé depo dopravních podniků.

„Kromě tří dílčích projektů už je celý program uzavřený. Nic zásadního už nepřibude," říká programový ředitel organizující Plzeň 2015 Jiří Sulženko s tím, že představeny veřejnosti budou už jen jedna nebo dvě hudební události, jež jsou nyní v jednání.

Velkým lákadlem by pro lidi z celé republiky měly být multimediální výstavy věnované Jiřímu Trnkovi, jež vznikají pod rukama ilustrátorova syna Jana a vnuka Matyáše. Expozice Ateliér Jiřího Trnky představí nejen na tři sta exponátů, mezi nimi třeba původní divadelní loutky či loutky, jež si Trnka vyřezal už ve svých čtrnácti letech a hrával s nimi dětem divadlo, ale také audiovizuální projekce a interaktivní instalace, jež příchozí vtáhnou do Trnkova světa.„Návštěvník se kupříkladu ocitne v dobovém studiu loutkového filmu, které obsahuje i repliku původního pracoviště animátorů. Doplněna je o současnou techniku, která návštěvníkům umožní vyzkoušet si náročnou práci animátorů," přiblížil Trnkův syn Jan. Druhá výstava je určená zejména dětem a na ploše 400 m2 hravou formou oživí Trnkovu magickou Zahradu. Každý návštěvník se sám stane jedním z hrdinů knihy, čeká jej například hon kocoura na tříkolce.

Součástí pocty Trnkovi je digitalizace jeho loutkového filmu Staré pověsti české.

Jako první v Evropě Plzeň vystaví sbírku maorských portrétů plzeňského rodáka Gottfrieda Lindauera.

Celý kulturní rok odstartuje 17. ledna velkolepým představením na náměstí Republiky. Zhruba čtyřicetiminutový program zde vyvrcholí rozezněním nově odlitých zvonů, jež vznikly díky veřejné sbírce. Poslední okamžiky, než se tak stane, přítomní odpočítají společně s provazochodcem Davidem Dimitrym, který nad náměstím přejde po laně.

„Na místě bude také ledový bar, který vytvoří plzeňský sochař František Bálek," přiblížil umělecký šéf Petr Forman s tím, že předzvěstí programu budou už 16. ledna menší aktivity. V samotný pátek 17. ledna, kdy organizátoři očekávají, že se do Plzně sjedou desítky tisíc lidí, bude centrum města uzavřené dopravě. Na samotném náměstí se lidé sejdou z pěti průvodů. Účast na nich podle Formana přislíbila většina plzeňských organizací. Z nádvoří pivovaru k náměstí vyrazí povoz s koňmi, do ulic vyjedou historické vozy MHD.

Z hudební části programu pro rok 2015 je nyní zatím znám jen koncert americké kapely Lynyrd Skynyrd, proslulé hitem Sweet home Alabama. Ten zahájí květnové Slavnosti svobody. Kapela letos slaví 50 let své existence, v Česku dosud nikdy nehrála.

Program je připraven také do opuštěného depa dopravních podniků, jež nahradí zatím nedokončený Světovar. Proběhnou zde např. čtyři velké výstavy. Jednou z nich bude instalace, kterou do těchto prostor speciálně vytvoří designéři Maxim Velčovský či Němec Werner Aisslinger.