V plzeňské MHD se po poledni pohybovaly teploty nad hranicí 30 stupňů. „To je hrozné vedro, co? Kdybych nikam nemusela, byla bych zavřená doma v chládku,“ stěžovala si starší paní v rozpáleném autobusu, zatímco si kapesníkem otírala zpocené čelo.

Trochu příjemněji bylo snad jen řidičům MHD, kteří měli to štěstí a jezdili jedním ze 75 vozů, které jsou vybaveny klimatizací pracoviště řidiče. Podle výrobně technického ředitele Plzeňských městských dopravních podniků Luboše Paška by mělo takto vybavených vozů postupně přibývat. „U všech nových typů je totiž podmínkou nákupu právě klimatizace kabiny řidiče,“ uvedl Pašek.

Lidé se tak mohli ochladit buď u vody, nebo v nákupních střediscích. Nijak chladno jim nebylo ani na úřadech. Například v budově magistrátu na plzeňském náměstí Republiky jsme naměřili 27 stupňů Celsia.

Přestože Plzeňany sužují v posledních dnech tropické teploty, záchranáři zatím nepocítili výrazný nárůst počtu výjezdů. „Problémové osoby jsou poučené o tom, jak se v horku chovat. Starší a nemocní lidé zůstávají ve stínu a doplňují tekutiny. Mírný nárůst jsme zaznamenali jen u výjezdů ke kardiakům,“ informoval ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Ivo Rada. Víc práce mají i hasiči, kteří zaznamenali požáry způsobené lidskou nedbalostí.

Počasí by už mělo v následujících dnech pekelnou výheň ztlumit. Podle meteorologů by ve čtvrtek měly Plzeňsko zasáhnout bouřky. „Teploty ještě vystoupí ke třicítce. Odpoledne ale bude přibývat oblačnosti a přijdou přeháňky a bouřky. V pátek pak bude polojasno a teploty se budou pohybovat kolem 23 stupňů celsia,“ řekl plzeňský meteorolog Ivo Bohmann.

Kolik jsme naměřili

tramvaj 32, 1 °C
trolejbus 33, 7°C
autobus 34, 6°C
úřad magistrátu 27, 1°C