Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plzeň možná najme popeláře

Plzeň – Likvidace veškerého komunáního odpadu ve městě se ujme nejspíš město samo.

29.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Štěrba

Původně měla radnice odpadové hospodářství jen organizovat, od domácností vybírat paušální poplatky a svozy by pro město prováděly profesionální firmy. Jenže po fiasku s výběrovým řízením na konkrétní odpadové společnosti to vypadá, že město dokonce nakoupí vlastní popelářské vozy a samo přijme pro tuto činnost zaměstnance. Do Plzně se tak možná vrátí někdejší socialistický model, kdy se o odpadky staral Hospodářský dvůr města Plzně.
Technický náměstek primátora Petr Rund (ODS) včera připustil, že další výběrové řízení na svozovou společnost už radnice vypisovat nebude. „Jednou z možností je svěřit tuto činnost některé městské firmě,“ uvedl Rund s tím, že však zatím nejde o definitivní rozhodnutí.

Odpadovou vyhlášku s jasnými regulemi připravuje plzeňská radnice už léta a je jedním z posledních velkých měst, které ji dosud nemá. Ze zákona je přitom majitelem veškerého odpadu, který se v Plzni vyprodukuje, takže by se o něj mělo postarat. „Tím, že nemáme odpadovou vyhlášku, porušujeme už řadu let zákon,“ podotkl zastupitel a bývalý plzeňský primátor Jiří Šneberger (ODS).

Řešením má být právě to, že lidé budou platit paušál městu a to si bude svoz zajišťovat samo. Zatím to funguje tak, že si jednotlivé domácnosti nebo společenství vlastníků uzavírají se svozovými společnostmi smlouvy samy. Jenže ne všichni to dělají a za odvoz vlastních odpadků skutečně platí. Právě na ně má být vyhláška o odpadech bičem.

Zástupci svozových firem, které možná město zcela vyšachuje ze hry, se nechtějí k problému veřejně vyjadřovat. Zatím totiž není nic definitivně rozhodnuto, takže je stále možnost, že by se mohli na odpadovém byznysu v Plzni podílet.

Právě někteří zástupci zejména menších svozových firem napadli plzeňské výběrové řízení u Úřadu pro hospodářskou soutěž v Brně s tím, že je zmanipulované a předem ušité na míru pro konkrétního vítěze. Úřad si vyžádal veškerou dokumentaci, ale než stačil rozhodnout, radnice ve čtvrtek celé výběrové řízení raději sama zrušila.

„Právě proto, že bylo napadnuté a hrozila dlouhá prodleva, než se to celé vyřeší,“ uvedl Rund. Podle primátora Martina Baxy (ODS) se město svým vlastním rozhodnutím vyhne i případné pokutě. „Tím, že jsme tendr sami zrušili, pokuta nehrozí,“ uvedl Baxa.

Místopředseda ÚOHS Kamil Rudolecký však uvedl, že úřad šetření skončí jen v případě, že shledá, že Plzeň tendr zrušila ze zákonných důvodů. „V tom případě bude správní řízení zastaveno,“ potvrdil Rudolecký, ale blíže to nekomentoval. Už v minulosti dostalo pokutu například město Břeclav nebo Liberec.

Baloun: Město může vyvážet odpadky samo

Jednatel společnosti Plzeňské komunální služby Petr Baloun (na snímku) potvrzuje, že další výběrové řízení už město vypisovat nechce. „Nedoporučuji to,“ prohlásil Baloun.

Proč si město nedokáže poradit s výběrovým řízením?
Ukazuje se, že problematika je tak složitá, že vejít se s podmínkami rozumně mezi praxi v odpadovém hospodářství a zákon je komplikované.

Jak to chcete tedy zařídit?
Asi ten úplně extrémní případ je, že si to město zařídí vlastními silami. To znamená, že nakoupí kuka vozy, zaměstná lidi a odpadky bude svážet městská společnost.

Vlastně budete znovu vytvářet městský komunální podnik, který byl po revoluci zprivatizován.
To nemohu předvídat, ale tato varianta k tomu směřuje.

Tím ale úplně odstřihnete soukromé firmy od práce, kterou dělají ve městě léta. Lidé s nimi mají sepsané smlouvy a služby jim vyhovují.
Svozové firmy šanci dostaly, ale nevyužily ji.

Jak? Vypsali jste výběrové řízení, firmy se přihlásily s nabídkami a teď jste tendr zrušili. Jaké šance máte tedy na mysli?
Zadavatel by vystaven obrovskému tlaku a až šikanóznímu jednání ze strany některých zájemců. A ve finále to vedlo k tomu, že tendr musel být zrušen.

Neobáváte se, že vývoz popelnic se pod městem prodraží?
Ne, máme městské společnosti, které umí být efektivní, například Plzeňskou teplárenskou.

Má snad převzít kompletní odpadové hospodářství teplárna?
To já nechci komentovat.

Autor: Dana Veselá

29.1.2011
SDÍLEJ:
Festival Treffpunkt v DEPO2015 nabídne gastronomii, pivo i hudbu.

Bavorsko v plzeňském depu

Policisté uzavřeli brněnské hlavní nádraží.

Exemplární trest pro plzeňského bombaře

OBRAZEM: Kabát předvedl své největší hity

Plzeň - Česká rocková kapela Kabát vystoupila ve čtvrtek večer v Home Monitoring Aréně v Plzni. Podívejte se na fotografie z koncertu.

Viktoria padla, finiš přišel pozdě

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – Fotbalisté Viktorie Plzeň po výkonu plném chyb prohráli v Lucernu v utkání Evropské ligy s FC Lugano 2:3.

Školní děti dostanou skříňky z Lidu

Plzeň – Celkem 1200 šatních skříněk z Lidlu nabídl za odvoz potravinářský řetězec k využití plzeňské radnici. A ta kývla a dále je poskytne školám, sportovištím i bazénu.

Vencu posadím na zadek, říká boxer Pavel Šour

Plzeň - Souboj Pejsar vs. Šour o boxerský pás mistra ČR v těžké váze profesionálů bude v prosinci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení