„Jde především o hlídkovou činnost například v chatových oblastech a prevenci. Já osobně na nich jezdím už od chvíle, kdy jsem nastoupil k policii. Nové čtyřkolky nahrazují naše původní vozidla, základ je stejný, ale měly by mít lepší jízdní vlastnosti. Obecně je jejich předností rychlost, možnost rychlého zásahu nebo první pomoci zraněnému,“ říká strážník dopravní skupiny Miloš Khaur.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Nové policejní čtyřkolky mají speciální výbavu zahrnující přední a zadní rám, naviják, barevné provedení s modrými reflexními prvky, zábleskové blikače a výstražná znamení. Jedna ze čtyřkolek je navíc opatřena variabilní mechanickou radlicí.

„Je to praktická věc. Čtyřkolka s radlicí se dá použít jak při úklidu sněhu, tak při odklízení nánosů bláta. Proto se kromě běžného výkonu služby hodí i při řešení mimořádných událostí, jako jsou například povodně nebo jiné živelní pohromy,“ vysvětluje velitel Městské policie Plzeň Petr Nováček s tím, že na služebních čtyřkolkách nyní jezdí deset strážníků. „Rádi bychom ale jejich počet rozšířili alespoň o dva. Mezi novými adepty, kteří brzy absolvují výcvikové jízdy zručnosti a dovednosti, máme i jednu ženu,“ dodává Nováček.

Městská policie Plzeň. Ilustrační foto
Městská policie bude mít novu služebnu na Lochotíně

Čtyřkolky nejsou u plzeňské městské policie novinkou. Začala je používat zhruba před dvěma lety a v praxi se osvědčily. Obě čtyřkolky má bezúplatně zapůjčené včetně servisu až do konce letošního roku a hradí si z vlastního rozpočtu pouze pohonné hmoty.