Zde, i na dalších místech na území Plzně, museli plzeňští strážníci řešit v loňském roce téměř 90 tisíc událostí. Mezi nimi i ty, při kterých šlo o záchranu lidských životů. V červnu například pomohli mladé ženě, která přiběhla na jejich služebnu s bezvládným dítětem v náruči. Uvolnili mu dýchací cesty a dítě tak naštěstí přežilo. Jindy vysvobodili po několika dnech zdravotně indisponovanou seniorku uvězněnou ve vlastní koupelně, odkud by se jinak bez cizí pomoci nedostala. A z kolejiště na trati Plzeň – České Budějovice včas vytáhli opilého mladíka, který tak unikl smrti jen o vlásek.

| Video: Youtube

Takový byl z pohledu Městské policie Plzeň rok 2023, který podrobně popisuje ve své výroční zprávě. Z ní vyplývá, že ale největší procento z práce městských strážníků tvořilo řešení dopravních přestupků. „Příčin je několik, jednou z nich je enormní nárůst počtu vozidel, nedostatek parkovacích míst, nerespektování dopravního značení a bezohlednost některých řidičů. Takové chování způsobuje neprůjezdnost ulic, ohrožování chodců nebo vznikají nebezpečné situace vedoucí k dopravním nehodám,“ vysvětluje velitel Městské policie Plzeň Petr Nováček.

Výroční zpráva pak ukázala další zajímavé statistiky. Tři desítky tisíc přijatých hovorů na tísňové lince, 1700 odchytů zvířat nebo více než sto dohledů na akcích. „Čísla ukazují, že v loňském roce měli naši strážníci napilno. A to je jen zlomek jejich práce, které si všichni vážíme,“ říká radní pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality Jiří Winkelhöfer s tím, že úspěšným se loni stalo spuštění Portálu bezpečí, který umožňuje lokalizovat polohu volajícího a provádět videopřenos z místa události. Stačí mít chytrý telefon s datovým přenosem.

„Strážníci rovněž spolupracovali s Městskou charitou Plzeň a zajišťovali tísňovou péči pro seniory. V případě náhlého zhoršení zdravotního stavu nebo schopností si mohou senioři stisknutím tlačítka na náramku přivolat pomoc. Aktuálně je do tohoto programu zapojeno 92 klientů,“ uvádí radní.