Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plzeň má první dítě 
z babyboxu

Plzeň – V úterý pět minut po půl desáté dopoledne se z plzeňského babyboxu při Poliklinice na Denisově nábřeží rozezněl alarm.

22.8.2012 1
SDÍLEJ:

Slavnostní otevření babyboxu v Plzni 9. března 2011 se účastnil i biskup František Radkovský a zakladatel babyboxů Ludvík HessFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Někdo do něj právě položil asi čtrnáctidenního chlapečka, zaklapl za ním víko a odešel. Jde o první miminko takto v Plzni odložené.

„Je to krásné a zdravé dítě. Neplakalo, když jsme ho přebírali, otevřelo oči. Zjevně o něj bylo dobře postaráno, mělo plenku, košilku i zavinovačku," potvrdil záchranář Miroslav Ptáček. Posádka rychlé sanitky zabalila miminko do termofólie, zatopila a převezla jej na Dětskou kliniku Fakultní nemocnice v Plzni. Tam absolvuje základní vyšetření a poté se zřejmě dostane do kojeneckého ústavu. O všem bude rozhodovat soud.

Chlapeček dostal jméno Norbert po řediteli Polikliniky na Denisově nábřeží v Plzni Norbertu Plchovi. „Právě díky jeho statečnosti jsme v Plzni babybox otevřeli," vysvětlil zakladatel babyboxů Ludvík Hess, který dítě pojmenoval. Připomněl tak velmi emotivní plzeňské debaty o tom, zda mají schránky pro odložené děti fungovat či ne. Norbert Plch ji na poliklinice prosadil, otevřela se 8. března 2011. V úterý neskrýval dojetí. „Právě byl zachráněn jeden lidský život," řekl. Jméno pro první odložené miminko chtěl buď Denis nebo Denisa podle nábřeží, kde poliklinika sídlí. „To, že dostalo jméno po mně, mě ale těší," přiznal.

Ředitelka Kojeneckého ústavu v Plzni Jana Tytlová vysvětlila, že nyní by měl vydat soud předběžné opatření o tom, co bude s dítětem dál. Stanoví mu poručníka, který pro něj bude vyřizovat nezbytné úkony a rozhodne, zda bude miminko umístěno v kojeneckém ústavu. Náhradní rodinu mu bude hledat Krajský úřad, který vede evidenci žadatelů.

„Pro nás všechny to bude premiéra, žádnou zkušenost s dítětem z babyboxu bez dokladů a jakýchkoliv informací zatím v Plzni nemáme," podotkla Tytlová.

Neskrývá, že systém babyboxů neschvaluje. „Je to krajní řešení osudu dítěte," je přesvědčena pediatrička a tvrdí, že pokud by maminka přišla s miminkem do kojeneckého ústavu, dalo by se jí pomoci. „Samozřejmě nevíme, co matku vedlo k tomu, že dítě takto odložila. Možná byla v tísni ekonomické či jiné, mohlo jít o laktační psychózu," míní Tytlová. Dodává, že kojenecký ústav by jí v případě, že by se rozhodla přijít tam, nabídl různé alternativy pomoci. „Například překlenutí určité doby u nás i s dítětem," vysvětlila Tytlová. I kdyby přesto dítě nechtěla, nedalo by se nic dělat, ale lékaři by měli o miminku a jeho zdravotním stavu alespoň informace.

Podle radního města pro sociální oblast Jiřího Kuthana (ČSSD) se očekává, že by se o dítě ještě mohli přihlásit biologičtí rodiče. „Pokud vím, tak se narodilo v porodnici, protože mělo na nožičce ještě rozmazané číslo," uvedl Kuthan. Rodiče na to budou mít dva měsíce od doby, kdy soud vydá předběžné opatření. Pokud by to udělali, budou muset dokázat, že miminko je skutečně jejich. Jinak bude malý Norbert čekat na náhradní rodinu. „Máme v evidenci asi padesátku čekatelů a známe jejich požadavky. Rozhodlo by se o nejvhodnějším," potvrdila mluvčí Krajského úřadu v Plzni Petra Jarošová.

Proti loňskému otevření babyboxu v Plzni bojovali místní odborníci z řad lékařů do poslední chvíle. Proti byl primář neonatologie Fakultní nemocnice v Plzni Jiří Dort i primář dětského oddělení Mulačovy nemocnice Jiří Liška. Oba argumentovali zejména epidemiologickými důvody a rizikem možné infekční nákazy pro ostatní miminka a tím, že babyboxy nejsou potřeba, nezachraňují děti a nabádají k tomu, aby se s nimi špatně zacházelo.

V úterý primář Jiří Dort potvrdil, že svůj názor na babyboxy nezměnil a neschvaluje je. „Nicméně miminko z něj je u nás a dostalo veškerou péči, kterou potřebuje," uvedl Dort.

Babybox v Plzni

Byl otevřen na Mezinárodní den žen 8. března 2011 jako 43. babybox v ČR na Poliklinice Denisovo nábřeží. Včera v půl desáté do něj někdo odložil asi čtrnáctidenního zdravého chlapečka, dostal jméno Norbert. Je to 76. dítě z babyboxu.

Autor: Dana Veselá

22.8.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Záchranářům v Manětíně slouží od úterý moderní výjezdová základna. Z nevyhovujících stísněných prostor v centru města se přestěhovali do novostavby v těsném sousedství hasičské zbrojnice. Pozemek darovalo město, 4,4 milionu Kč Plzeňský kraj.

Bílá místa? Na mapě záchranky žádná nejsou

Viktorie v Lucernu.
12

FOTO: Když nevyhrajeme, budu zklamaný, říká Hruška

Plzeňským králem Vánoc bude smrk

Plzeň – Smrk ztepilý upravený na 13-14metrovou výšku bude letos ozdobou vánoční Plzně.

Skřítek Zdravínek bude doprovázet nemocné děti

Plzeň - Fakultní nemocnice přichází s novým projektem pro malé pacienty. 

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Plzeň – Seriál Plzeňský dějepis se dnes vrací o 70 let zpět.

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Plzeň – Policie obvinila 23letého řidiče, který srazil letos v červnu dvě děti. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozí jeden až šest let za mřížemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení