„Tím, že toto garantují, jsou pro nás důvěryhodní a nemusí očekávat tak časté kontroly ze strany policie,“ konstatoval radní města pro bezpečnost Karel Paleček (ODS), který nad projektem převzal záštitu.

Certifikát Bezpečný klub platí pro každý z podniků jeden rok a včera jej převzali na radnici zástupci klubu Star v Pražské 31, Watt klubu z Americké 14, Divadla pod Lampou z Havířské 11 a Žumberské stodoly z Bezručovy ul. 14. Například ve Staru platí už delší dobu pro mladistvé podmínka nosit při akcích barevný náramek, který barmanům jasně řekne, že panáky jsou pro jeho nositele tabu. V Divadle pod Lampou trvají na striktních kontrolách, zda se u baru nehlásí o alkohol mládež. Provozovatelé Watt klubu a Žumberské stodoly vyhlásili mladistvým do 18 let zákaz vstupu.

Podle koordinátora Michala Kandlera jde o unikátní projekt, který zatím nefunguje v žádném z českých měst. „Do budoucna chceme přesvědčit i další podniky ve městě, aby se přidaly,“ potvrdil Kandler.

Zájem je ale zatím vlažný. Původně totiž radnice rozjížděla projekt přibližně před rokem s desítkou podniků, šest jich ale nakonec vycouvalo. „Buď zanikly, změnil se provozovatel, nebo od spolupráce odstoupily,“ potvrdil Kandler.