Chce hospodařit s výsledkem plus 228 milionů korun. Zároveň má začít snižovat své zadlužení spojené s investicemi do infrastruktury z minulých let. Dluh v aktuální výši 2,1 miliardy se má do roka snížit o zhruba 100 milionů.

Lepší finanční kondice města nemá být způsobena tím, že radnice přiškrtí kohouty kde se dá, ale získá více peněz z vybraných daní než v minulosti. Jen z tzv. cizích daní (tedy např. DPH nebo dani z příjmu právnických osob) přiteče do pokladny skoro 3,5 miliardy. To je o necelých pět procent víc než letos. Další peníze dostane radnice z pronájmu majetku, z prodeje vodárenské infrastruktury či nemovitostí a pozemků.

A co z pokladny odteče? „Přibližně 1,7 miliardy korun, což je více než vloni, půjde do dopravy," upozorňuje ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD). Dopravní podniky dostanou 833 milionů, dalších cca 100 milionů vysají opravy tramvajových kolejí na Košutce. Dvacet milionů korun přidá město město státu na opravu mostu Generála Pattona, dalších 15 spolkne nový jízdní pruh na Karlovarské ulici.

Desítky milionů korun dostane kultura. 32 milionů rozdělí zastupitelé příští týden v tzv. čtyřletých grantech. Společnost 2015, která bude pokračovat v činnosti kolem hlavního města kultury, dostane 12,5 milionu Kč. Z toho má pět milionů na provoz Depa 2015 a tři miliony na provoz kulturního domu Peklo. Uspěla i ve čtyřletých grantech. Pro každý rok dostane 1,7 milionu Kč na pokračování akcí, jako byl třeba Festival světla nebo Evropský den sousedů.

Kultura dostane méně

Plzeň 2015 si ale musí shánět peníze i sama a navíc má vybudovat v Depu 2015 městskou tržnici.

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla dostane 173 milionů Kč, což je o sedm milionů méně, než letos. Podle Kotase se ale ubírá skoro všem, protože letos, v roce hlavního města kultury, bylo město prostě velkorysejší. To ale pomalu končí.

S tradičně velkorysým příspěvkem 62 milionů může počítat plzeňská zoo. Nejhůř je na tom asi Plzeňská hvězdárna a planetárium. Dostane jen dva miliony na činnost do června. „Vedeme jednání s krajem a počítáme s tím, že by se sloučila s Rokycanskou hvězdárnou," uvedl Kotas. „Je to pro nás přijatelná verze," říká ředitel Hvězdárny a planetária Plzeň Lumír Honzík.

Více peněz dostane sociální oblast i sport. Tam jde sice největší suma ještě do úprav fotbalového stadionu ve Štruncových sadech (56,9 milionu Kč), ale víc než obvykle se podle Kotase dostane například na handicapované sportovce. „Dostanou půl milionu korun," potvrdil náměstek.

Rozpočet s příjmy 5,919 miliardy Kč a výdaji 5,691 miliardy Kč budou schvalovat zastupitelé v příštím týdnu.