Originální pamětní kniha, která je vyrobená na zakázku podle požadavků dřívějšího vedení města, se stala inspirací pro zhotovení knihy nové. Včera ji osobně převzal ve velkolosinské ruční papírně plzeňský primátor Martin Baxa.

„Přebal celé knihy tvoří kožená vazba s rozměry 440 x 320 milimetrů a pěti vazy na hřbetě. Kůže je přírodní hovězina, uprostřed čelní desky má vsazený kovový reliéf – otisk historické pečetě města Plzně, rohy zdobí mosaz. Knihu tvoří 250 listů ručního papíru barvy slonové kosti,“ přibližuje podobu nové knihy Běla Zelenková, vedoucí kanceláře primátora.

V archivu Plzně jsou uloženy tři pamětní knihy, které mapují historii let 1950 – 1990. Současnou první porevoluční Pamětní knihu města Plzně zatím tvoří na sto šedesát záznamů. Jsou nejen v českém jazyce, ale i ve slovenštině, angličtině, japonštině, němčině nebo ruštině.

Nová pamětní kniha se výrazně podobá té současné. „I název PAMĚTNÍ KNIHA MĚSTA PLZNĚ je proveden stejně. Vytlačením a v latině. Rozdíl je snad jen v počtu stran. Nová jich má o sto více,“ sdělila Zelenková.

„Při zadání do výroby jsme dbali na to, aby se knihy co nejvíce podobaly, protože vznikají za stejným účelem: uchovat pro příští generace část historie našeho města,“ připomíná primátor Martin Baxa. V pamětní knize je zaznamenána každá vzácná návštěva, která zavítá na plzeňskou radnici, a prostor v ní mají i důležité události, při nichž jsou udělována významná městská ocenění, jako je čestné občanství, Cena města Plzně, Cena 1. června a historická pečeť.

Nová kniha se svého prvního zápisu dočká zanedlouho. Do té doby bude uložena v trezoru.