„Západočeská metropole je společně s dalšími městy součástí druhé vlny mimopražského šíření technologie WiMAX,“ říká manažer rozvoje služeb a podnikání Českých radiokomunikací Marcel Procházka.
Podle zástupců společnosti tuto technologii využívají především velké firmy. „Domácnostem často stačí bezdrátové připojení pomocí WiFI. To firemním zákazníkům často nevyhovuje z důvodu nízké spolehlivosti a negarantovaných služeb,“ dodává Procházka.

Podle publicisty Jiřího Peterky je nástup technologie WiMAX uvedením věcí do pořádku. „WiFI, které se dnes běžně pro bezdrátové připojení používá, bylo původně vytvořeno kvůli sdílení uvnitř budov. Protože ale nebyla žádná vhodnější technologie dostupná, používá se běžně i na připojení venkovní,“ sděluje Peterka. Problém s WiMAXem byl podle něho ten, že dlouho nebyla tato služba certifikována. To se stalo až zhruba před dvěma lety. „Dá se říci, že WiFI je určeno pro koncové uživatele, WiMAX dostávají do rukou operátoři,“ dodává.

Co je WiMAX?

Jedná se o otevřené řešení pro bezdrátový přístup v licencovaných pásmech, které díky vyššímu vysílacímu výkonu a použití směrových antén nabízí velký dosah signálu Jde o standard pro bezdrátovou distribuci dat zaměřený na venkovní sítě, tedy jako doplněk k Wi-Fi.

Rychlost přístupu k internetu je v rámci této služby až 5 megabitů za sekundu. „Jednou z výhod je, že WiMax zaručuje dobré rychlosti i na větší vzdálenosti od základnové stanice, která signál vysílá,“ vysvětluje Procházka.

Pro využívání technologie je prvním krokem proměření dostupnosti signálu. „Ze zkušeností víme, že ve vzdálenosti zhruba do dvou kilometrů vzdušnou čarou od základnové stanice může zákazník využívat vnitřní terminální stanici. Je to poměrně malá bílá krabička, velikostí i tvarem připomínající externí harddisky. V případě větších vzdáleností je zapotřebí venkovní terminální stanice, která se připevní na střechu, případně za okno či balkon. V Plzni se základnová stanice nachází na Košutce. Signál vysílá po celé Plzni. „Dosahuje však i poměrně daleko za hranice města,“ doplňuje Peterka.

V dnešní době jsou nejběžnější připojení k internetu přes ADSL, WiFI nebo prostřednictvím mobilních operátorů.