Myslivci našli ještě živou potrhanou srnu v lese na okraji kamenolomu u Litic. Vzhledem k odlehlému místu, kde byl čerstvě ulovený kus nalezen, je více pravděpodobný útok vlka.

Zdroj: Deník/Veronika Krátká

Na nález stržené srny upozornil myslivce pracovník kamenolomu. „Na okraji areálu jsme opravdu našli srnu pokousanou na hrdle s poraněními břišní dutiny. Zvíře jsme museli dostřelit. Bylo to na odlehlém místě v honitbě, kde jsou hustá křoviska, nejsou tam cesty. Je to daleko od lidských obydlí, předpokládám, že blíž k obydleným místům by se vlk nepřiblížil,“ popisuje předseda Mysliveckého spolku Litice Vladimír Jurčo s tím, že výskyt vlka ve zdejší honitbě dosud nezaznamenal. „Zatím není jasné, zda šlo o jedince nebo se tady pohybuje více vlků. Samozřejmě budeme vše dále monitorovat pomocí fotopastí,“ sděluje Vladimír Jurčo.

Starosta Litic Michal Hausner nabádá k velké opatrnosti: „Lidé by neměli nenechávat při procházkách volně pobíhat psy v celém území litického lesa a měli by se pohybovat pouze po cestách.“ Pokud by došlo k setkání s šelmou, lidé by měli v klidu počkat, než se zvíře samo vzdálí. „Je to plaché zvíře, předpokládám, že ke kontaktu by nemělo dojít,“ dodává Vladimír Jurčo.

Fotopast zachytila vlka nedaleko Dobřan.
U Dobřan se toulá vlk. Psy na vodítku, nescházejte z cest, varují myslivci

Místo nálezu stržené srny se nachází jen několik set metrů od Šlovického vrchu u Dobřan, kde výskyt vlka potvrdil snímek z fotopasti. Myslivecký spolek z Dobřan vydal na jeho základě upozornění na možné setkání s vlkem. Fotopast zdokumentovala výskyt tohoto zvířete také v lesní části Vysoká.