„S příchodem hezkého počasí počet zákazníků enormně narostl. Na přezutí gum se teď u nás čeká průměrně 14 dní. Ale výměna je rychlá, buďto si zákazník rovnou počká nebo si k nám ráno odstaví auto a odpoledne si jej vyzvedne. Denně tu přezujeme kolem dvaceti aut,“ říká Jiří Hofman z plzeňského pneuservisu AP Auto Profi. Podle něj také oproti loňsku narostl počet aut s většími koly a tedy i pneumatikami. „Nejčastěji teď měníme ty 18, 19 a 20palcové. Je to fyzicky i časově náročnější a mechanik musí být zdatnější. Ale samozřejmě je to dražší. Celkově jsme oproti loňsku zvedli ceny přezutí o pět procent,“ dodává Hofman.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Obdobně je to s čekacími dobami i v Pneuservisu Řáha v Plzni Doudlevcích. „Čeká se minimálně týden a objednávání on-line na našem webu je plné až do konce dubna. Ceny jsme zvedli přibližně o pět procent u všech typů přezutí, ať jde o výměnu celých kol nebo jen pneumatik. Ty tu přezujeme za tři čtvrtě hodiny, výměna celých kol i s disky je samozřejmě kratší,“ potvrzuje Lucie Řáhová, jednatelka společnosti.

Zimní pneumatiky musí mít vozidla přezuté od listopadu do konce března v případě zhoršených povětrnostních podmínek nebo tam, kde to nařizuje dopravní značka. Obecně ale odborníci radí přezout na letní pneu, pokud teploty trvale vystoupají nad sedm stupňů Celsia.