„Máme tady jedno jediné balení penicilinu v tabletách. Dostali jsme jich před dvěma týdny celkem osm a před tím půl roku vůbec nic. Podobné je to s dětskými sirupy, ty máme nyní poslední čtyři,“ potvrzuje vedoucí Benu lékárny v Plzni na Doubravce Jarmila Hložková.

Lékaři i lékárníci tak často rodiče s nemocným dítětem posílají do nemocnic, které mají možnost podat dětským pacientům penicilin v injekcích. Tuto možnost mají ve svých ordinacích i někteří pediatři. Ale i jim se zásoby tenčí.

V lékárnách nedostatek penicilinu stále trvá. | Video: Deník/Pavel Bouda

„Injekční penicilin v ordinaci máme, a pokud je to nutné, použijeme ho. Ale jen výjimečně. Snažím se primárně svým malým pacientům zajistit raději tablety. Takže obvolávám lékárny a sháním,“ říká praktická lékařka pro děti a dorost Alena Šebková z Plzně s tím, že například na spálovou angínu je penicilin nejúčinnějším lékem, protože dokáže bakterii tohoto onemocnění spolehlivě usmrtit. Lék se dá sice nahradit jinými antibiotiky, ty však mají širší spektrum účinku, působí i na jiné mikroby a někdy i na ty pro tělo užitečné.

Zkušenosti s nedostatkem antibiotik má i Ivana Polanková z Klatovska, jejíž desetiletý syn onemocněl v závěru prázdnin spálovou angínou.

„Na pohotovosti mu píchli penicilin s tím, že tablety penicilinu nejsou k dispozici a že máme po víkendu pokračovat u svého pediatra. Jenže ten injekce vůbec neměl, naštěstí antibiotika v tabletách pro nás zajistil v jedné z lékáren v Klatovech. Prý v poslední v okolí, která je ještě měla na skladě. Měli jsme štěstí,“ vysvětluje Ivana. Lékaři zároveň slíbila, že nespotřebovaný zbytek penicilinu odnese zpět do ordinace, aby měl lékař kam sáhnout v případě kritického nedostatku.

S příchodem podzimu a ochlazením se dá očekávat, že mezi dětmi bude větší nemocnost a pacienti budou přibývat.

„Bohužel se obávám, že na podzim se dostaneme do velmi podobné situace, jako letos na počátku roku a na jaře, tedy že bude hůř. Nemít čím léčit běžná onemocnění je velmi závažné, takovou situaci jsem ještě za svou dlouhou praxi nezažila. Ruší to všechna doporučení o racionální antibiotické léčbě, přináší spoustu nepříjemností lékařům i pacientům, včetně času zbytečně stráveného u telefonu nebo při obíhání lékáren,“ zlobí se doktorka Šebková.

Ani samotné lékárny nevědí, kdy se situace zlepší. „Sledujeme stránky dodavatelů, u kterých máme léky rezervované a jen pevně doufáme, že až budou k dispozici, že nám něco z toho pošlou. Některé léky si můžeme sami vyrobit v naší nebo centrální laboratoři Benu, ale problém je v tom, že třeba pro výrobu penicilinu v tabletách nebo v sirupech nejsou dostupné suroviny,“ konstatuje Jarmila Hložková.

Situace s výpadky některých léků včetně penicilinu by měla podle Ministerstva zdravotnictví vyřešit novela zákona o léčivech, kdy by například výrobci museli dodávat léky ještě jeden nebo dva měsíce po nahlášení výpadku.

Na trhu léčiv nechybí jen penicilin a další antibiotika. Nedostatkovým lékem je například i Betaserc na léčbu tinnitu nebo Batrafen.