„Zelné hlávky jsou možná o něco menší, ale třeba cibule nebo brambory se letos povedly. Prodáváme devadesát devět procent naší produkce maloodběratelům tady ze dvora, menší množství zelí, cibule a brambor dodáváme ještě do křimické zelárny Lobkowicz,“ vysvětluje Martin Otásek, majitel Farmy Křimice s tím, že oproti loňsku museli plodiny zdražit. „Ceny jsme zvedli, loni byly třeba brambory za 16 korun za kilogram, letos je to 20 korun. Zelí zůstalo stejné a cibule je na kilogramu o 5 korun dražší. Bílá teď stojí 25 a červená 30 korun za kilogram,“ říká Otásek.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Ten hospodaří na devětapadesáti hektarech, kde kromě zelí, cibule a brambor pěstuje i obilniny a olejniny. Problémy mu dělají na polích hlavně hlodavci. „Po vysázení zelí jsou to hlavně divocí králíci a zajíci, ale třeba i bažanti. Největší problémy nám však letos dělají myši. Těch je nyní oproti jiným rokům mnohem víc. Jsou hlavně v bramborách, takže spoustu nakousaných brambor jsme museli kvůli nim vyhodit,“ dodává pěstitel.

Ceny zvedají i zpracovatelé. V křimické zelárně Lobkowicz očekávají, že letos během podzimu zpracují až 1500 tun zelí. „Farmáři zdražují, tak my musíme taky. Všechny ceny stoupají a ani my se tomu nevyhneme. Takže kilogram krouhaného zelí stojí 26 korun a hlávkového 22 korun za kilogram, což je v obou případech o 2 koruny více než loni,“ říká majitel zelárny Vladimír Lobkowicz.

V Plzni-Božkově moštují za pomoci prvorepublikových strojů.
Moštárny jedou naplno, v Božkově lisují ovoce za pomoci prvorepublikových strojů

Podle něj mají letos hlávky i přes suché jaro díky pozdějším vydatným dešťům vysoký obsah vody. „Musíme velice důkladně zelí šlapat, abychom z nich tu přebytečnou vodu dostali. Naštěstí máme oproti minulým letům na šlapání zelí dostatek pracovníků. Dobře sehraná parta z východního Slovenska je už zkušená a žádný problém proto letos nemáme,“ vysvětluje Lobkowicz.

Zelí se tu prodává zatím jen pár dnů a krouhačka zelí už jede naplno. Zájem je tradičně vysoký a především o čerstvou krouhanku v posledních letech poptávka stoupá. „Asi si chce každý doma zkusit taky šlapat,“ usmívá se Lobkowicz.

Zelí zde budou zpracovávat do poloviny prosince, protože hlávky budou dorůstat ještě v průběhu října.