VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plzeň je šestá, porazila i Brno

Plzeň - Je podle vás Plzeň místem, kde se dá jen těžko přežít, a jen čekáte na příležitost město opustit? Zadržte, lepší místo pro život najdete jen těžko.

17.9.2010
SDÍLEJ:

Velké množství automatů v centru města Plzeňanům vadíFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Podle nejnovější studie je totiž kvalita života v Plzni šestá nejvyšší v republice, v hodnocení podle mnoha kritérií přeskočila i jihomoravskou metropoli Brno. Plzeňané však mají pocit, že je v jejich rodném městě stále co zlepšovat. Vadí jim dopravní zácpy v centru i opilci a bezdomovci žebrající o drobné.

„Pominu–li otřesné kašny na náměstí, vadí mi nezvládnutá doprava. Není kde zaparkovat a zácpy na Klatovské a Karlovarské pověst taky nevylepšuje,“ míní plzeňský podnikatel Jiří. Kritice neušlo ani množsí heren v centru města. Podnikatel naopak ocenil množství parků.

Průzkum, na němž se podílel i tým Vysoké školy ekonomické v Praze, srovnával padesát českých měst podle jedenácti kritérií. Hodnotila se například cena nájemného za byt 3+1, míra nezaměstnanosti, emise, kriminalita nebo dostupnost k nejbližší dálnici či rychlostní silnici.

Nejlépe Plzeň uspěla v kategorii, která by měla být odrazem zejména zdravotní péče, ale i kvality životního prostředí. Plzeňští muži mají spolu s Brňany podle tohoto ukazatele naději dožít se třetího nejvyššího věku v republice – 74,7 let. Ve vítězném Hradci Králové by si života užívali ještě o tři čtvrtě roku déle.

Západočeská metropole naopak zcela propadla v počtu trestných činů, obsadila až dvaačtyřicáté místo. V přepočtu na deset tisíc obyvatel tu bylo zjištěno třikrát více trestných činů než například v Hodoníně. Lépe si Plzeň nevedla ani v emisích (37. místo), což je podle zpracovatelů dáno zejména tím, že se Plzeň tradičně řadí k průmyslovým centrům republiky.

„Pocházím z Poděbrad a tady studuji. Nejsem vůbec zvyklá na bezdomovce a opilce v ulicích a v noci se opravdu bojím chodit v centru sama. Jen nevím, jestli se proti tomu dá něco dělat,“ řekla Deníku Pavla Müllerová. Jak dodala, přesto uvažuje o tom, že se v Plzni usadí natrvalo.

Socioekonomický průzkum proběhl už potřetí, v obou předchozích ročnících se však srovnávalo jen čtyřiadvacet měst a měnila se i kritéria. Roku 2008 se Plzeň umístila na čtvrtém, o rok později dokonce na třetím místě.

Primátor Plzně Pavel Rödl (dříve ODS) je s výsledky spokojen. „Úspěch mě těší a je to pro mě i motivace k další práci,“ řekl Rödl.

Manažeři si byty jen pronajímají

Západočeská metropole je podle všeho ráj k bydlení. Jak takový výzkum vnímají obchodníci s nemovitostmi a zda může mít vliv na rozhodování o koupi nemovitosti, jsme se zeptali Michaely Džupinové z plzeňské realitní kanceláře.

Plzeň obsadila ve srovnání s padesáti městy šestou příčku v kvalitě života. Jak to nyní vypadá s novostavbami, je o ně zájem?
Je, ale poté, co se některé bytové domy kvůli problémům nejen s financováním nedokončily, jsou lidé při výběru projektu opatrnější. Přibližně před rokem byl zájem hlavně o novostavby – rodinných domků i bytových domů, dneska už zájemci slevují a kupují i starší domy.

Kupují nemovitosti v Plzni spíše sami Plzeňané nebo se sem stěhují i lidé ´zvenčí´?
To je otázka spíš pro makléře. Pokud lidé získají v Plzni práci, která má dlouhodobý charakter, jde s tím ruku v ruce i koupě nemovitosti. Mnozí manažeři z Borských polí ale stále dávají přednost pronájmu domů nebo bytů. Většinu zákazníků tvoří lidé z Plzně, kteří pouze chtějí vyměnit bydlení.

Kupují se častěji byty nebo domy?
Jednoznačně byty, ty jsou stále horkým zbožím.

Myslíte, že může mít podobný výzkum vliv na rozhodování lidí, kde budou žít?
Podle mého názoru to záleží spíše na konkrétní situaci toho kterého člověka. Kde a jakou práci má a také, jaké jsou jeho finanční prostředky.

Autor: Miroslava Tolarová

17.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opilý řidič havaroval u Chotíkova. Nikdy si přitom neudělal řidičák

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Volební účast v Plzni se pohybuje kolem 60 procent

Plzeň - V parlamentních volbách 2017 šlo v Plzni k volebním urnám kolem 60 procent voličů.

Sportovci bez šance na úspěch

Plzeň - Podle jmen by se mohlo zdát, že sestavili dobrý tým, který může porážet své soky.

SOUTĚŽ o vstupenky na Tátu

Plzeň – Celosvětově úspěšná one man show Táta o tom, jak lze s humorem zvládnout období před narozením dítěte a po něm, se stala vedle Cavemana jednou z programových stálic Měšťanské besedy.

Mise v Lucernu? Velké zklamání!

Viktoria dostala facku od posledního týmu švýcarské ligy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení